Skip to main content

Jak zjednoczyć Międzymorze

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
miedzymorze.jpg

Wojciech Tomaszewski
Jak zjednoczyć Międzymorze. Recenzja książki prof. Marka Jana Chodakiewicza "Międzymorze"

„Międzymorze” to dzieło, które wkrótce stanie się klasyką. Książka prof. Chodakiewicza jest kompleksową pracą na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości terenów, które są nam bliskie, zarówno z powodu sąsiedztwa, jak i wspólnej historii.

„Międzymorze” w ujęciu autora to tereny pomiędzy Wisłą a Dnieprem oraz pomiędzy Bałtykiem a Morzem Czarnym. W ogromnej większości są to tereny dawnej przedrozbiorowej Rzeczpospolitej.

Chodakiewicz pokazuje przeszłość tego terytorium jako wschodniej rubieży zachodniej cywilizacji, jego Armagedon oraz próby powrotu do normalności, którą zabrały mu imperializm: rosyjski i niemiecki, a potem ich totalitarne klony.

„Międzymorze” jest dziełem unikalnym. To pierwsza na księgarskim rynku książka poświęcona nie tylko historii i sprawom jednego państwa, ale całego regionu. Autor dokonuje w książce zarówno syntezy całego regionu, jak i analizy poszczególnych krajów.

Przewodnią myślą książki jest walka o powrót do normalności tego regionu poprzez pozbycie się największej przeszkody, jaką jest postkomunizm. To zdaniem autora jest niezbędny warunek osiągnięcia wolności. Dopiero będąc wolnymi, można odkryć własną tożsamość i myśleć o zjednoczeniu, czyli o powrocie do tego ,co utracono w przeszłości. Drugą przeszkodą jest postmodernizm, który autor określa jako trzecią zachodnią herezję, po komunizmie i nazizmie, a którą nie bez sukcesów starają się narzucić krajom Międzymorza różnego rodzaju lewacy z Zachodu.

„Międzymorze” jest intelektualną odpowiedzią, na coraz częstsze rozważania w świecie polskiej polityki i publicystyki, na temat wyjścia z geopolitycznych rosyjsko-niemieckich kleszczy, poprzez budowanie pomiędzy nimi trzeciego wielkiego podmiotu na wzór I Rzeczpospolitej.

Książka oprócz wysokiej wartości merytorycznej posiada jeszcze kilka dodatkowych zalet. Jedną z nich są bardzo tematycznie rozbudowane przypisy wraz z literaturą przedmiotu, także bardzo dobra pod względem wizualnym okładka, nawiązująca do okresu wielkości Międzymorza.

„Międzymorze” prof. Chodakiewicza jest dziełem wybitnym, a dla każdego interesującego się naszą przyszłością jest niezbędnikiem.
Wojciech Tomaszewski
15 grudnia 2016

Autor: Marek Jan Chodakiewicz
Tytuł: Międzymorze
Seria: Biblioteka Wolności
Wydawcy: 3S MEDIA Sp. z o.o., Fundacja Niezależny Instytut Badawczy
Rok wydania: 2016
Za: https://wolnosc24.pl/2016/12/15/recenzja-ksiazki-prof-marka-jana-chodaki...

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak

HIT! Prof. Chodakiewicz o wizycie Trumpa w Polsce

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
5

HIT! Prof. Chodakiewicz o wizycie Trumpa w Polsce: Biurokracja jest patologią uniwersalną
https://www.youtube.com/watch?v=st8kU19dd9A

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.