Skip to main content

OBROŃCOM GÓR BOROWSKICH 1939r

portret użytkownika Robert Szala
IMG_0327.JPG

Dzisiaj w niedzielę (03.IX.2017r) o godz. 10,00, w Borowej (Łódzkie), w uroczystościach związanych z upamiętnieniem 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bohaterskiej obrony Gór Borowskich w pierwszych dniach II wojny światowej. Pamięć poległych tam ponad 600 polskich żołnierzy uczczono w miejscu gdzie znajduje się pomnik Obrońców Gór Borowskich 1939 r. Uroczystości w Borowej odbywały się pod patronatem MON. Zgromadzeni wzięli udział w uroczystej Mszy Św. polowej, odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty pod pomnikiem. W uroczystościach wzięli udział posłowie i senatorowie RP, samorządowcy, kombatanci, harcerze, organizacje patriotyczne, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, młodzież szkolna, kompania honorowa wojska polskiego z 25-tej Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Jak co roku na tej uroczystości licznie zgromadziło się społeczeństwo, mimo złej pogody. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Gminy Wola Krzysztoporska oraz minister Obrony Narodowej RP pan Antoni Macierewicz, który podkreślił znaczenie silnej armii - „Polska musi mieć armię, która będzie w przyszłości zdolna sama obronić naszą Ojczyznę. To jest warunek wpisany w Konstytucję RP”.

To była wielka uroczystość patriotyczno-religijna umacniająca naszą wolę jedności narodowej i tej siły, która wyrasta ze wspólnego myślenia i działania całego Narodu Polskiego, tylko to w przyszłości może nam dać zdolność do obrony niepodległości państwa polskiego.

Bitwa pod Borowską Górą była jedna z największych w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. i przez niektórych nazywana jest „Piotrkowskimi Termopilami”. Walki w okolicach trzech wzniesień (279 m n.p.m) o nazwie Góry Borowskie, trwały od 2 do 5 września 1939 r. W tym czasie żołnierze z 2. Pułku Piechoty Legionów dowodzonego przez płk. Ludwika Czyżewskiego, 301. Batalionu Czołgów mjr Edmunda Karpowa oraz z 7. Batalionu Grupy Operacyjnej Piotrków gen. bryg. Wiktor Thommee stawiali opór niemieckiego 16. Armijnego Korpusu Pancernego. W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów.

Robert Szala 03.IX.2017

Galeria

5
Ocena: 5 (7 głosów)
Twoja ocena: Brak