Skip to main content

Zaproszenie na spotkanie z WANDĄ PÓŁTAWSKĄ

19.03.2009 11:00
19.03.2009 14:00

Zapraszamy mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic na spotkanie

z WANDĄ PÓŁTAWSKĄ (bliską przyjaciółką Jana Pawła II)

połączone z projekcją filmu dokumentalnego pt "Duśka",

które odbędzie się 19 marca 2009 r godz. 11 sala widowiskowa
w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej

------------------------------------------------------------------
Wanda Półtawska z d. Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie) – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II.

Przyczyniła się do powstania Instytutu Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i była jego długoletnim dyrektorem. Członek Papieskiej Rady ds. Rodziny, Papieskiej Akademii "Pro vita" oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich. Uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Były członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Ceniony autor z zakresu pedagogiki. Mieszka w Krakowie. Ma 4 córki, mąż – Andrzej Półtawski jest profesorem filozofii, wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, i w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Przed 1939 i w czasie II wojny światowej harcerka. Aresztowana przez Gestapo 17 II 1941 w Lublinie i więziona na Zamku w Lublinie. Torturowana, a następnie 21 IX 1941 wywieziona do Ravensbrück z zaocznym wyrokiem śmierci, gdzie była wraz z innymi Polkami ofiarą pseudoeksperymentów medycznych (głównie chirurgicznych okaleczeń kończyn) przeprowadzanych przez niemieckich lekarzy, w tym berlińskiego profesora, prezesa niemieckiego Czerwonego Krzyża Gebhardta, dr. Fischera, dr. Rosenthal, dr Oberheuser. W obozie tym przebywała prawie do końca wojny, gdy została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 V 1945. 1952-1969 adiunkt w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Krakowie, 1955-1997 wykładowca medycyny pastoralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, 1964-1972 pracownik poradni wychowawczo-leczniczej przy Katedrze Psychologii UJ, od 1967 dyrektor Instytutu Teologii Rodziny PAT, 1981-1984 wykładowca w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, od 1983 członek Papieskiej Rady ds. Rodziny.

W 1995 zaangażowała się w kampanię na rzecz umieszczenia tablicy upamiętniającej Polki, więźniarki Ravensbrück i ofiary niemieckich lekarzy. Starania o zgodę władz obozu - muzeum zaczęły się na początku 1995 w związku z rocznicą 50-lecia wyzwolenia obozu. Ze względu na sprzeciw władz niemieckich tego obozu wobec pomysłu przypomnienia tragedii Polek, tablicy nie pozwolono zamontować. Dopiero po rocznej kampanii w 1996 niemieckie władze muzeum były zmuszone ustąpić.

Znana jest korespondencja z 1962 r. skierowana do Ojca Pio przez kardynała Karola Wojtyłę, z prośbą o modlitwę o uleczenie Wandy Półtawskiej z choroby nowotworowej i późniejsze podziękowanie papieża za skuteczną interwencję.

(Właśnie ta historia została przytoczona w filmie pt. "Karol - człowiek, który został papieżem"

O Wandzie Półtawskiej opowiada film dokumentalny pt. "Duśka", który wyreżyserowała Wanda Różycka-Zborowska. Film miał premierę wiosną 2008 roku w Poznaniu.

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak