Skip to main content

XXI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

portret użytkownika Koło Przyjaciół Radia Maryja

Na Jasnej Górze spotkała się Rodzina Radia Maryja. Słuchacze i sympatycy tej katolickiej rozgłośni przybyli do Królowej Polski pod hasłem: ,,Mocni wiarą”. Pielgrzymów pozdrowił Ojciec św. Franciszek. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W niedzielę wspólne świętowanie rozpoczęło się Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po modlitwie odbyły się koncerty: Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica, tercetu kapłanów Servi Domini Cantores oraz Macieja Wróblewskiego.

Przybyłych pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki OSPPE, podprzeor Jasnej Góry. Podziękował przybyłym księżom biskupom, Dyrektorowi Radia Maryja, wikariuszowi prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, rektorowi WSKSiM w Toruniu i członkom Zespołu Wspierania Radia Maryja. Pozdrowił przedstawicieli świata polityki, Koła Radia Maryja z kraju i z zagranicy. Podziękował za trwanie przy Bogarodzicy. Zwrócił uwagę na znaczenie Radia Maryja i dzieł przy nich powstałych.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, delegat KEP ds. TV Trwam. Na początku Mszy św. podziękował wszystkim za modlitwę o miejsce na multipleksie oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji za jej decyzję. Powiedział, że do Jasnogórskiej Pani przyprowadziło Rodzinę Radia Maryja światło wiary i wspólnota serc.

Homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu. Powiedział, że Rodzina Radia Maryja, która przybyła na Jasną Górę potwierdza, że Kościół Chrystusowy widzi w Środkach Społecznego Przekazu „dar Boży”.

- Zgromadzeni na XXI Pielgrzymce Wspólnoty osób Katolickiego Radia Maryja na Jasną Górę pod hasłem „Mocni wiarą”, potwierdzamy, że Kościół Chrystusowy zbudowany na Świętym Piotrze, widzi w Środkach Społecznego Przekazu „dar Boży”, ponieważ zgodnie z opatrznościowym zamiarem Boga, doprowadzają one do braterskiej więzi między ludźmi. A tym samym odpowiadają Jego zbawczej woli, która nikogo nie wyklucza, gdyż jak uczył nas błogosławiony Jan Paweł II – Chrystus zjednoczył się z każdym człowiekiem, chociażby on nie zdawał sobie z tego sprawy – powiedział w homilii ks. abp Wacław Depo.

Ks. abp dodał, że dziś obserwowany jest opór wobec głosu i prawa Bożego. Że ostatnie słowo wolimy oddawać ugrupowaniom parlamentarnym, które kwestionują prawo Boże i mówią: „żyjemy dziś w świecie zróżnicowanym i nie ma jednego prawa Bożego”. Metropolita częstochowski stwierdził, że efekty negowania Bożego prawa przychodzą nieco później, ale z mocniejszą lawiną złych skutków. Wyjaśnił, że odrzucenie Boga i Jego praw zawsze prowadzi do śmierci człowieka. W tym kontekście wskazał na manipulacje medialne dotyczące in vitro.

- W kontekście manipulacji medialnej, jakoby – zapłodnienie in vitro było programem zdrowotnym w walce z bezpłodnością – przytoczmy dane Głównego Urzędu Statystycznego z I kwartału 2013 r. o urodzeniu się w Polsce 121 000 – dzieci, a jednocześnie w tym samym czasie zmarło 142 000 osób. Postawmy mocne pytanie: czy w tej statystyce i podanej liczbie zmarłych ujęto „selekcję zarodków ludzkich”, którym nie dano prawa do życia – w stosowanej metodzie in vitro? – pytał ks. abp Wacław Depo.
Mówił też o tragicznych skutkach tzw. aborcji. Dziękował za inicjatywę „Stop aborcji”. Przypomniał treść dokumentu KEP ws. zabijania nienarodzonych dzieci. Stwierdził, że właśnie dlatego Kościół broni prawa ludzi do rzetelnej informacji i podkreśla swoje prawo do głoszenia autentycznej prawdy Ewangelii. Dlatego Kościół uważa za swój obowiązek bronić prawdy i wolności mediów, a także zdecydowanie i z odwagą przeciwstawiać się wszelkim formom monopolizacji i manipulowania – powiedział ks. abp Wacław Depo.

- Musimy bardzo zdecydowanie przeciwstawić się takim przekonaniom i medialnym atakom, które prawdy wiary katolickiej i zobowiązania moralne z nich wynikające są formą zniewolenia i nietolerancją wobec innych. Nie możemy dać się zagłuszyć kłamstwom. Zło nigdy nie było i nie jest życiową koniecznością czy rodzajem postępu. Nie możemy pozwolić na zniewolenie obrazami niemoralności strzegąc programów nauczania i wychowania w przedszkolach, szkołach, czy uniwersytetach – powiedział metropolita częstochowski.
Apelował o przyjęcie duchowego testamentu błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II, który wołał na Jasnej Górze: „do was należy położyć zdecydowaną zaporę demoralizacji – zaporę tym wadom społecznych, których ja tu nie będę nazywał po imieniu, ale o których wy sami doskonale wiecie. Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Rodzina Radia Maryja zgromadzona na jasnogórskim placu wysłuchała pozdrowienia Ojca św. Franciszka dzięki bezpośredniemu łączu satelitarnemu z Castel Gandolfo. Papież zapewnił o duchowej łączności z uczestnikami pielgrzymki i powierzył jej uczestników opiece Matki Bożej.

Rodzina Radia Maryja przesłała Ojcu św. Franciszkowi telegram, w którym przekazała Papieżowi wyrazy synowskiego oddania z zapewnieniem stałej modlitwy. W telegramie napisano, że podczas dzisiejszej Eucharystii słuchacze i przyjaciele Radia Maryja dziękowali Maryi za miejsce na multipleksie dla TV Trwam, za opiekę nad radiem. Przypomniano, że w Roku Wiary Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do Ziemi Świętej. Telegram odczytał prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Pod koniec Eucharystii głos zabrał ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Powiedział, że należy się podziękowanie redemptorystom za to, że podjęli się dzieła, którego nie były w stanie udźwignąć Kościoły europejskie.

- Należy się wielkie podziękowanie prowincji redemptorystów warszawskich. Mieli bowiem odwagę podjąć to dzieło. A dziś pielgrzymka zyskała pełną pełnoletniość – 21 lat. Prowincja zaufała Ojcu Dyrektorowi, który nie jest łatwym zawodnikiem, o czym sam się przekonałem. Zachował jednak ducha posłuszeństwa wobec zakonu i prowincjała; wobec zadań, które wykonuje, wobec Episkopatu i Kościoła w Polsce. Niech to dalej trwa. Należy się podziękowanie Prowincji Redemptorystów Warszawskich ze zwykłego materialnego powodu. Ta prowincja podjęła bowiem ogromny trud materialny i finansowy. Nie udźwignęły tego niektóre Kościoły europejskie, a TV Trwam ma zasięg ogólnoświatowy, nie mówiąc o Radiu Maryja – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

O. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela zaznaczył, że będąc u stóp Matki Najświętszej musimy być Jej wdzięczni za otrzymane miejsce dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie.

- Jeśli ktoś myślał, że trudności nas zniechęcą i zrażą, to się zdziwił, bo trudności umacniają naszego ducha i jedność między nami. Dzisiaj wszyscy razem dziękujemy, również Matce Bożej, że niedługo Telewizja Trwam będzie nadawać w sposób jeszcze bardziej nowoczesny, lepiej, dalej i więcej. Będzie sięgać do każdego domu. Jakże jesteśmy Panu Bogu za to wdzięczni. Wymodliliśmy sobie to. Potrzeba jeszcze ducha, ale o to się nie martwimy, bo go przecież mamy. Niezłomnego ducha i serce, które tę martwą technologię ożywi – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

Kochani! Bóg zapłać wszystkim za wielką solidarność. Razem można uczynić wiele – ale tylko razem – tymi słowami o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja przywitał Rodzinę Radia Maryja na Jasnej Górze.

- Nie dajmy się podzielić. Bóg zapłać za to, że dalej nam ufacie. Myślałem, że już wszystko przegrane. Jak zobaczyłem te wszystkie gazety (rocznie 3 tysiące) i negatywne wypowiedzi – drwiące z Radia Maryja i z tych wszystkich dzieł, które przy nim wyrosły; myślałem, że ludzie uwierzą w to wszystko. Cieszę się, że macie rozum – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przybyli parlamentarzyści. Obecny był m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu podkreślał, że nie możemy pozwolić, aby w naszym kraju katolicy byli prześladowani za wiarę w Boga.

- Musimy powiedzieć jasno – nie jeden raz w polskiej historii było już tak, że byliśmy wyspą wolności. Tą wyspą wolności musimy pozostać. Nie pozwolimy na to, by w Polsce jak w innych krajach, ktoś kto wyznaje wiarę chrześcijańską, kto wyznaje wiarę katolicką był prześladowany, był niszczony, był nawet więziony z tego powodu. A to dziś już w Europie się zdarza. Nie możemy się na to zgodzić. Odnieśliśmy ostatnio bardzo ważne zwycięstwo, ale pamiętajmy o słowach marszałka Piłsudskiego: „zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – podkreślał prezes Jarosław Kaczyński.

Beata Kempa z SP powiedziała, że przyjeżdżając do stóp Pani Jasnogórskiej jako matki, w sercu – jako pierwszą – mamy rodzinę; jako politycy, naszą pierwszą intencją jest Ojczyzna, a następnie rodzina. Dzisiaj przybywamy tu w szczególnym czasie i w szczególnej intencji. Zwracając się do Rodziny Radia Maryja poseł Beata Kempa powiedziała, iż otrzymanie miejsca dla TV Trwam na multipleksie cyfrowym jest ich własnym zwycięstwem, ale nade wszystko „zwycięstwem niepodległej Polski”.

- Dzisiaj, trzeba kochani nam – politykom modlić się przede wszystkim za Was, o wasze zdrowie, w waszych intencjach, w intencjach waszych dzieci i dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy. Kochani, bądźcie mocni w wierze. Tylko dzięki Wam, my – politycy możemy mieć wiarę i możemy pukać. Ja poszłam do paszczy lwa – poszłam do Tuska, do KRRiT, ale gdybym nie czuła Was – milionów za plecami nie byłoby łatwo. Wielkie dzięki, wielkie ukłony dla Was. Świętujcie, bo to wasze zwycięstwo, ale nade wszystko zwycięstwo niepodległej Polski – akcentowała poseł Beata Kempa.

Dzisiejsze spotkanie zakończyło się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

14 LIPCA 2013

movie: 
See video
See video
See video
See video
See video
See video
See video
See video
See video
0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak