Wprowadzenie w życie kluczowej części sztandarowego programu administracji Baracka Obamy ma być przesunięta o ponad rok. Z informacji portalu dziennikzwiazkowy.com wynika, że spowodowane to jest obawami o dalsze pogrążenie amerykańskiej gospodarki.
Ta część programu, która została właśnie zablokowana, dotyczyć miała wprowadzenia dla pracodawców obowiązku zapewnienia pracownikom polis ubezpieczeniowych. Zdaniem niektórych komentatorów, Obama ugiął się pod żądaniami przedsiębiorców oraz polityków republikańskich. Szef senackiej mniejszości, Mitch McConnell z Kentucky, powiedział: „Obamacare jest zbyt kosztowna i nie działa tak, jak przyrzekła administracja. Podczas gdy Biały Dom zaczyna powolnie rozumieć to, o czym Amerykanie już wiedzą i co słyszę od ludzi w sprawie obciążenia pracodawców skomplikowanymi przepisami, świadczy, że ustawa ta musi być obalona”.
W każdym razie w 2014 roku, przedsiębiorcy, którzy nie ubezpieczą swoich pracowników nie będą karani. Z takiego rozwiązania zadowoleni są także niektórzy politycy Demokratów. Kongresman Dan Lipinski – jak podaje dziennikzwiazkowy.com – wyraził identyczną opinię. „To dobra wiadomość. Wielu biznesmenów z mojego okręgu narzeka, że przepis jest niejasny i wymaga nowego opracowania. To jednak trzeba zrobić we właściwy sposób. Prezydent powinien przyznać, że zaistniał problem i wspólnie z Kongresem opracować nowe przepisy”.
Program przymusowych ubezpieczeń zdrowotnych dotyczyć miał przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników pracujących minimum 30 godzin tygodniowo. W związku z tym wielu pracodawców, by uniknąć wejścia w program, zaczęło skracać czas pracy swoich pracowników.
Choć pracodawcy będą mogli przez najbliższy rok odetchnąć jeszcze z ulgą, problemy nie ominą budżetu państwa. Pracownicy, którzy nie zostaną ubezpieczeni przez swoich szefów będą mogli występować do rządu o przyznanie subwencji na ubezpieczenie. Na pewno nie przyczyni się to do ograniczenia amerykańskiego długu.
Przykład programu Obamacare najdobitniej obrazuje socjalizm, zdefiniowany przed laty przez Stefana Kisielewskiego, jako ustrój dzielnie zwalczający problemy, które sam stworzył… Jak widać, nie ominęło to również Amerykanów…
PSz: www.prokapitalizm.pl
12 lipca 2013
- Blog
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz