Skip to main content

10 lat TV Trwam – fenomen, który próbuje się zwalczyć

portret użytkownika Koło Przyjaciół Radia Maryja
tvtrwam.jpg

TV Trwam istnieje już od 10 lat. 12 czerwca 2003 r. katolicka stacja rozpoczęła swoje regularne nadawanie programów drogą satelitarną.

Mimo tak długiej i nieprzerwanej obecności na rynku, posiadanego zaplecza dziennikarskiego i technicznego – katolicka stacja nie otrzymała miejsca na multipleksie cyfrowym, co dałoby jej możliwość dotarcia do jeszcze większej liczby odbiorców.

Ta dyskryminacyjna decyzja KRRiT z 2011 r. wywołała i wciąż wywołuje szeroki sprzeciw społeczny. Pod protestem do Krajowej Rady podpisało się 2,5 mln osób. W Polsce i zagranicą odbywają się marsze w obronie TV Trwam – dotąd odbyło się ich blisko 170.

Poparcie dla starań katolickiej stacji wyraził również Episkopat Polski a także wiele samorządów, organizacji pozarządowych i środowisk społecznych. Sprawa koncesji na nadawanie cyfrowe jest rozpatrywana również na forum polskiego jak i europejskiego parlamentu.

TV Trwam stanowi fenomen w skali swojej kategorii, nadawcy katolickiego; jest jedyna i niepowtarzalna – podkreśliła medioznawcza dr Hanna Karp. W tej chwili telewizja ta zaczyna także wypełniać pewne funkcje nadawcy publicznego.

- Telewizja Trwam w sposób niesłychanie konsekwentny trzyma swój kurs telewizji, która informuje, telewizji, która formuje i telewizji, która również zapewnia godziwą rozrywkę. I to są już przynajmniej trzy funkcje misji publicznej. Dlatego tym większy należy się podziw i uznanie dla wszystkich, którzy tę telewizję tworzą. To jest naprawdę ewenement – zaznacza Hanna Karp.
Widać, że przekazy, które płyną z TV Trwam są doceniane przez odbiorców – mówi medioznawca. Dodaje, że Telewizja ta odgrywa dużą rolę, jeśli chodzi o budzenie się społeczeństwa obywatelskiego.

- Te marsze, różnego rodzaju protesty, apele itd., które, w tej chwili trwają – a nie ma chyba miasta na mapie Polski, gdzie taka inicjatywa w obronie Telewizji Trwam by nie powstała – one są tylko wynikiem i skutkiem tych przekazów Telewizji Trwam, które są doceniane, które widz tej telewizji może porównać z przekazami innych nadawców. Odbiorca widzi jak bardzo one się różnią i jak są one niepowtarzalne – mówi dr Hanna Karp.
Obecnie Fundacja Lux Veritatis – nadawca programu TV Trwam już po raz drugi stara się o miejsce na MUX-1. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Jednocześnie w sejmowej komisji rozpatrywany jest wniosek o pociągnięcie członków KRRiT do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stany za nieprawidłowości w procesie udzielania koncesji w pierwszym konkursie.

RIRM

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak