Skip to main content

Rozmodlony Piotrków

W tradycję piotrkowskich zgromadzeń religijnych wpisane są trwale obchody uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, organizowane przez Ojców Jezuitów już od wielu lat na Rynku Trybunalskim, w centrum historycznej dzielnicy Starego Miasta. Tegoroczne uroczystości, pierwsze w nowym tysiącleciu, miały szczególnie podniosły charakter ze względu na obecność pasterza archidiecezji łódzkiej - abp. Władysława Ziółka.

Uroczystości rozpoczęto o godz. 17.30 koncertem dziecięcej grupy wokalno-instrumentalnej, która zaprezentowała składankę religijnych piosenek, m.in. z repertuaru "Arki Noego". Spontaniczność i radość dzieci udzieliła się zgromadzonym, wywołując uśmiech i oklaski.
O godz. 18.00 z kościoła Ojców Jezuitów wyruszyła liturgiczna służba ołtarza wraz z licznie zebranym duchowieństwem i celebransami poprzedzającymi Pasterza archidiecezji, by przy ołtarzu polowym ustawionym na rynku sprawować ofiarę Mszy św. w intencji mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. Pasterza archidiecezji powitała młodzież i poprosiła o wspólne dziękczynienie Bogu za cały rok nauki. Następnie słowa powitania skierował do zebranych rektor kościoła Ojców Jezuitów - o. Edmund Lenz SJ.

W homilii abp Władysław Ziółek rozważał tajemnicę miłości Boga do człowieka, wyrażoną w otwartym na krzyżu Sercu Jezusa. Wskazał na zadania chrześcijan, wynikające z przyjęcia tajemnicy Bożej miłości. Wezwał zebranych do czynnej odpowiedzi na miłość Chrystusa, wyrażającej się troską i odpowiedzialnością za bliźnich, w których wierzący powinni dostrzegać Tego, który "do końca nas umiłował". Zachęcał do dawania świadectwa Chrystusowi w ofiarnej miłości drugiego człowieka.

W procesji z darami przyniesiono do ołtarza m.in. złoty kielich i patenę - dar senatora Piotra Andrzejewskiego ofiarowany Matce Bożej Trybunalskiej, użyte następnie podczas celebracji Liturgii Eucharystycznej w intencji mieszkańców trybunalskiego grodu. Po zakończeniu Mszy św. członkowie grupy abstynenckiej, uczestniczący w comiesięcznych spotkaniach w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, przedstawili Księdzu Arcybiskupowi księgę osób, które ślubowały (lub ślubować będą) Matce Bożej trzeźwość i poprosili o specjalne błogosławieństwo dla nich.

Następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem Ksiądz Arcybiskup modlił się z zebranymi Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz odmówił Akt poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Abp W. Ziółek poprowadził również procesję eucharystyczną, która przeszła ulicami Starego Miasta, by powrócić na rynek, gdzie odśpiewano uroczyste Te Deum, po którym zebrani przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie odśpiewano hymn Boże, coś Polskę. W czasie uroczystości dwukrotnie, z popychanych silnym wiatrem chmur, spadły gęste krople deszczu, a po błogosławieństwie nad miastem pokazał się wspaniały łuk tęczy.

W Liturgii brał udział zespół młodzieżowy z kościoła Ojców Jezuitów oraz orkiestra z parafii Miłosierdzia Bożego. Przybyły licznie asysty kościelne. Mieszkańcy miasta zaangażowali się w budowę ołtarza polowego, udekorowali okna i bramy swoich domów i mieszkań. Wszystkim, którzy przyczynili się do radosnego przeżywania święta Najświętszego Serca Jezusowego, dziękował o. Edmund Lenz SJ.
Mimo trudnych warunków pogodowych, po Mszy św. wokół ołtarza polowego zebrała się młodzież, by wziąć udział w kolejnym Apelu Tysiąclecia, organizowanym każdego miesiąca przy jezuickim kościele przez o. Andrzeja Lemiesza SJ.

Radosne śpiewy i entuzjazm zatrzymały na rynku Księdza Arcybiskupa, który pozostał z młodymi, rozmawiając o nadchodzących wakacjach i o roli młodzieży w budowaniu cywilizacji miłości. Słowa Pasterza były przerywane brawami. Abp Władysław Ziółek powiedział zebranym, że szczególnie cieszy się z obecności wśród młodych piotrkowian w dniu swoich urodzin, ponieważ pochodzi z ziemi piotrkowskiej. Młodzież natychmiast odpowiedziała, odśpiewując Arcypasterzowi Jubilatowi Sto lat. Modlitwy i śpiewy młodzieży zakończyły tegoroczną wyjątkową uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie po godz. 21.00.

Małgorzata: www.niedziela.pl 2001

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak