Skip to main content

150. Rocznica Powstania Styczniowego – Obywatelskie Obchody w Piotrkowie Trybunalskim

pomnik.powstancow.JPG

Galeria

„Naród bez pamięci nie ma prawa do przyszłości ani do bytu teraźniejszego” (Marszałek Polski Józef Piłsudski)
"Wszyscy, którzy wówczas w 1863 roku zrywali się do walki z potworną przemocą, z nieporównaną przemocą, ci wszyscy zdawali sobie sprawę z tego co im grozi.
I dlatego czyny ich mają wewnętrzną wielkość (…).
I dlatego my nie możemy przejść wobec Powstania Styczniowego mimo.” (bł. Jan Paweł II)

150. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO – OBYWATELSKIE OBCHODY W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM zorganizowali Ojcowie Jezuici oraz Fundacja Christiani. Program uroczystości został przekazany w zaproszeniach: władzom samorządowym, szkołom ponadgimnazjalnym oraz mediom.

W dniu 20 stycznia w kościele Ojców Jezuitów odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych powstańców styczniowych. W homilii o. superior Mieczysław Jóźwiak podkreślił, że mamy obowiązek pamięci o wydarzeniach sprzed 150. lat. Po Mszy św. w nawie bocznej sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej otwarta została wystawa: DLA CIEBIE POLSKO, DLA TWEJ WOLNOŚCI I CHWAŁY, której scenariusz jest oparty na wspomnieniach uczestnika Powstania Styczniowego, piotrkowianina Walentego Koleczko. Autorka wystawy, Małgorzata Lachowicz-Skrzyńska wykorzystała w realizacji wystawy materiały archiwalne z własnych zbiorów oraz dokumenty z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W dniu 23 stycznia o godz. 11:00 odbyła się uroczystość, skierowana głównie dla młodzieży piotrkowskiej. Zebranych w kościele powitał o. superior Mieczysław Jóźwiak, który poprowadził modlitwę w intencji poległych, pomordowanych, prześladowanych uczestników Powstania Styczniowego. Następnie rozległ się w świątyni dźwięk sygnału „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie” odegrany przez trębacza z Miejskiej Orkiestry Dętej. Kolejnym elementem uroczystości był śpiew pieśni: Miejmy nadzieję (wiersz Adama Asnyka).

Następnie jako wprowadzenie do panelu historycznego odczytano obszerne fragmenty Manifestu 22 stycznia 1863 roku. Zebrani wysłuchali wypowiedzi historyka, doktoranta z Uniwersytetu Warszawskiego Dominika Szczęsnego-Kostaneckiego, który przedstawił obraz powstania w możliwie najszerszym ujęciu obejmującym spuściznę wielonarodowej Rzeczypospolitej. Paweł Kendra, historyk regionalista opowiedział o wydarzeniach powstania związanych z ziemią piotrkowską. Uczniowie I. Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego: Joanna Sobczyk i Szymon Grabowski podjęli temat znaczenia Powstania Styczniowego dla młodego pokolenia Polaków. Następnie chór Liceum Chrobrego zaśpiewał pieśń „Marsz Polonii”. Zebrani przeszli z kościoła ul. Stanisława Konarskiego do Rynku Trybunalskiego, gdzie odśpiewali Hymn państwowy przy budynku dawnej CYTADELI i wysłuchali fragmentu wspomnień powstańczych dotyczącego tego miejsca kaźni. Złożono kwiaty i zapalono znicze. W warunkach „przepisowej” zimy uczestnicy uroczystości udali się następnie na cmentarz do GROBU-POMNIKA POWSTAŃCÓW 1863 roku. Ojciec superior poprowadził modlitwę za tych co w latach 1863-1864 oddali życie za Ojczyznę. Harcerki ułożyły na mogile powstańców przyniesione przez uczestników uroczystości kwiaty i zapalone znicze…

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego z wiceprezydentem Andrzejem Kacperkiem i wicestarostą Grzegorzem Adamczykiem na czele oraz poczty sztandarowe Związku Kolejarzy i NSZZ Solidarność, wyrażając w ten sposób szacunek dla społecznego zaangażowania obywateli Piotrkowa, zwłaszcza młodego pokolenia, w pielęgnowanie historii i narodowej pamięci – dziękujemy.
W organizację obchodów szczególnie aktywnie zaangażowały się szkoły ponadgimnazjalne z I. Liceum Ogólnokształcącym jako współorganizatorem uroczystości 23 stycznia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości za udział. Dziękujemy wszystkim, którzy w różnorodny sposób pomogli w realizacji obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego za społeczną, obywatelską postawę.

„Niechaj w dniu uroczystości pochwalone będą setki tysięcy bezimiennych bohaterów. Żegnamy tych, którzy na tutejszym cmentarzu spoczywają, jak ks. Ignacy Mosiński, Bijak, Ciesielski i inni, oraz tych, którzy spoczywają po różnych innych cmentarzach, przeróżnych wertepach, topielach, w lasach poleskich, litewskich, białoruskich i naszych - po tajgach sybirskich, gdzie ich kości na wietrze bieleją. - Niechajże myśli nasze ku nim biegną…” (Walenty Koleczko)

Wystawa DLA CIEBIE POLSKO DLA TWEJ WOLNOŚCI I CHWAŁY będzie czynna do dnia 10 marca 2013r.

Małgorzata

24 stycznia 2013

Powiązane

4.75
Ocena: 4.8 (4 głosów)
Twoja ocena: Brak