Skip to main content

Spotkanie z Władysławem Zammelem

portret użytkownika Sebastian
08.10.2012 16:30
08.10.2012 18:54
Michal Zammel.jpg

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika serdecznie zaprasza na spotkanie z Władysławem Zammelem, synem Michała Zammela, autora książki pt. „W pułapce gestapo i NKWD – historia mojego życia”, które odbędzie się 8 października 2012 r. o godz. 16.30.

Ta sensacyjna autobiografia oparta jest na prawdziwych, udokumentowanych wydarzeniach, będących dzisiaj dokumentem historycznym. Michał Zammel, autor wspomnień „W pułapce gestapo i NKWD - historia mojego życia” urodził się w 1917 r. w żydowskiej rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim. W 1938 r. został osadzony, jako jedyny obcokrajowiec, w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Przeżył gehennę obozu, został zwolniony i odeskortowany do polskiej granicy dzięki osobistej interwencji polskiego patrioty i ambasadora w Berlinie, Józefa Lipskiego. Brał udział jako żołnierz w wojnie obronnej Polski, walczył w armii gen. Andersa oraz w siłach alianckich - w Brygadzie Żydowskiej. W 1950 r. został deportowany na Syberię, a w 1959 repatriowany do Polski. W latach 1960-1966 mieszkał w Brazylii. W 1969 r. wyemigrował z Polski do Szwecji. Spisywanie swoich wspomnień zakończył w maju 1982 r. w Toronto (Kanada).

Polski Rząd Emigracyjny na Uchodźstwie w 1989 r. przyznał mu status Kombatanta II Wojny Światowej. Dostał odznaczenia oraz stopień chorążego. Brał aktywny udział w paradach miast w Holandii, wyzwolonych przez polskie i kanadyjskie siły zbrojne.

Autor książki zmarł po długiej chorobie w Szwecji w 2006 r. Jego syn, Władysław Zammel, który weźmie udział w spotkaniu, mieszka obecnie w Szwecji.

Wszystkich miłośników historii zapraszamy 8 października do Czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Jerozolimska 29.

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak
Grupy robocze: