Skip to main content

Zastępca Premiera na Kraj – Jan Stanisław Jankowski

portret użytkownika Józef Wieczorek
jankowsk.jpg

Zastępca Premiera na Kraj – Jan Stanisław Jankowski

http://solidarni2010.pl/n,2510,8,zastepca-premiera-na-kraj-jan-stanislaw...

Zastępca Premiera na Kraj pseudonim ,,Doktor” jest najwyższym rangą przedstawicielem służb cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego więzionych i zamordowanych przez Rosję Sowiecką. Działacz niepodległościowy w okresie zaborów Poseł na Sejm i Minister w 20-leciu międzywojennym.
Po wybuchu wojny działał początkowo w instytucjach opieki społecznej. Pod koniec 1942 r. został zastępcą Delegata Rządu RP na Kraj. Od kwietnia 1943 r. Delegat Rządu na Kraj, od 1944 r. był wicepremierem kierującym Krajową Radą Ministrów. Po wkroczeniu sowietów w marcu 1945 r. został zaproszony na rozmowy z genera-łem Sierowem, wraz z szesnastoma innymi przedstawicielami władz Polskiego Pań-stwa Podziemnego, w tym z ostatnim komendantem AK Gen. Leopoldem Okulickim. Mimo danych gwarancji wszyscy zaproszeni zostali aresztowani i przewiezieni do Moskwy i tam bezprawnie sądzeni w tzw. procesie 16-stu. Wyrokiem Sądu moskiewskiego skazany na 8 lat więzienia na dwa tygodnie przed zakończeniem odbywania wyroku 13 marca 1953 r. zamordowany w więzieniu we Włodzimie-rzu w ZSRR.

Jerzy Scheur

Jan Stanisław Jankowski (ur. 6 maja 1882 w Krassowie Wielkim w pow. Wysokie Mazowieckie) był synem Józefa (właściciela ziemskiego) i Julianny z Olędzkich. Absolwent gimnazjum filologicznego w Piotrkowie Trybunalskim (dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego) z 1900. ......

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak