Skip to main content

PAFERE Liberty Weekend 2011 - relacja z Czeszowa

pafere.png

Trzy dni PAFERE Liberty Weekend mamy już za sobą. Tegoroczna konferencja odbyła się w malowniczej miejscowości na Dolnym Śląsku, Czeszów. Blisko 60 osób, które zdecydowały się wziąć udział w III edycji PLW mogą chyba śmiało powiedzieć, że czas, który poświęciły na to aby dojechać do pięknego czeszowskiego hotelu "Niezły Młyn", należącego do przyjaciela Fundacji PAFERE, Bogdana Ludkowskiego, nie był czasem zmarnowanym.

Oprócz prelekcji, paneli dyskusyjnych czy pokazów filmów uczestnicy konferencji mogli skorzystać z wielu atrakcji oferowanych przez hotel: basen, sauna, wycieczki rowerowe czy pływanie kajakiem. Niemniej nikt z przybyłych nie zatracił się w tych atrakcjach ponieważ podczas najważniejszego punktu PLW 2011 czyli podczas wykładów, sala konferencyjna hotelu "Niezły Młyn" wypełniona była do ostatniego krzesła.

Konferencję w sobotni poranek otworzył Piotr Toboła-Pertkiewicz (PAFERE), po krótkim wystąpieniu którego założyciel Fundacji, Jan M. Małek uhonorował sponsorów tegorocznej konferencji okolicznościowymi dyplomami. Dyplomy osobiście odebrali: Jan Kubań (QBS) i Andrzej Barański (Herbewo) - Złoci Sponsorzy oraz Piotr Wojda (Mennica Wrocławska, Bulioner.pl) - srebrny sponsor.

Tematyka tegorocznej konferencji skupiła się - pierwszego dnia - wokół próby zdefiniowania współczesnych form kradzieży. Można było wysłuchać prelekcji na temat pozytywnej, w określonych sytuacjach, roli zazdrości oraz destrukcyjnej roli legalnej - dokonywanej przez państwo - kradzieży (Victor Claar - Instytut Actona, USA), reprywatyzacji - pierworodnego grzechu III RP, której nigdy tak naprawdę w naszym kraju nie przeprowadzono (Paweł Toboła-Pertkiewicz, PAFERE), czy inflacji - czym ona jest, dlaczego jej charakter jest grabieżczy i czy grozi ona dzisiejszej Polsce (Bogdan Dąbrowski - TV Biznes). Mówiono również o grabieżczej naturze biurokracji, przedstawiając różne jej oblicza i obszary, w których rozwija się wyjątkowo szybko (Paweł Sztąberek - PAFERE, Prokapitalizm.pl), o podatkach i długu publicznym oraz o tym jakie formy kradzieży najtrafniej im odpowiadają (red. Stanisław Michalkiewicz), o moralnych i gospodarczych skutkach korupcji oraz o tym jakie są jej przczyny (Tomasz Tokarski - PAFERE), o tym czy w systemie rezerwy cząstkowej należycie chroniona jest nasza własność zdeponowana w bankach (prof. Witold Kwaśnicki). Pierwszą część konferencji zakończył wykład o monopolach, ich szkodliwym wpływie na funkcjonowanie wolnego rynku, oraz skutkach jakie wywołują one dla konsumentów (Grzegorz Jaeger - PAFERE). Tę część konferencji zakończyło podsumowanie jakiego dokonał założyciel Fundacji PAFERE Jan M. Małek. Przypomniał o najważniejszym imperatywie gospodarczym, Siódmym (wspartym przez Dziesiąte) przykazaniu "Nie kradnij"

Zwieńczeniem wykładów pierwszego dnia PLW 2011 był panel dyskusyjny poświęcony kryzysom finansowym. Victor Claar (Instytut Actona), Piotr Wojda (Mennica Wrocławska) oraz Bogdan Dąbrowski (TV Biznes) dyskutowali o tym czy grozi nam kryzys, jaki charakter może on przybrać i czy są jakieś sposoby, by się przed nim obronić i by wyjść z niego możliwie najmniej poranionym. Dyskusję prowadził prof. Witold Kwaśnicki.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się pokazem filmu "Soviet Story" oraz uroczystym bankietem i rozmowami toczonymi do późnej nocy. Nie zabrakło wykwintnych smakołyków i wybornego wina. I oczywiście toastów za pomyślność dalszej działalności Fundacji PAFERE oraz wszystkich inicjatyw dążących do tego, by Polska była krajem choć trochę lepszym i sprawiedliwszym.

Drugi dzień konferencji "Polska gospodarka - rynkowa czy rynkowopodobna?" zdominowany został głównie, ale nie tylko, przez praktyków biznesu czyli ludzi, którzy od lat prowadzą firmy i na własnej skórze odczuwają jakość tworzonego w III RP prawa gospodarczego. Jan Kubań z firmy QBS opowiedział, na przykładzie własnej firmy tworzącej oprogramowanie komputerowe, jaką ewolucję, od 1991 roku aż do chwili obecnej, przeszło ustawodawstwo mające wpływ na gospodarkę. Ogólna konkluzja: obecnie w Polsce dominuje prawo antygospodarcze. Prof. Andrzej Zybertowicz (UMK, Toruń) mówił o roli tajnych służb i ich wpływie również na procesy gospodarcze, a Stanisław Michalkiewicz o tym jak od 1989 roku zawęża się przestrzeń wolności gospodarczej, podając swoją diagnozę takiego stanu rzeczy. Dr Rafał Wójcikowski alarmował, że grozi nam katastrofa demograficzna, a na koniec prywatni przedsiębiorcy: Andrzej Barański (Herbewo Kraków), Wojciech Kubań (QBS) i Jan M. Małek zastanawiali się jak można wzmocnić pozycję prywatnych, rodzinnych firm, jak sprawić, by ich głos był bardziej słyszalny, a odbiór społeczny inny od tego, jaki funkcjonuje w głównym nurcie mediów (dominuje negatywny obraz prywatnego przedsiębiorcy).

Konferencja zakończyła się w niedzielne popołudnie. Zapewne będzie jeszcze czas na podsumowania, na wyciąganie wniosków, nowe pomysły. Uczestników PLW 2011 zapraszamy do dzielenia się z nami swoimi uwagami. Zdajemy sobie sprawę, że czas był nieubłagany i nie wszyscy, którzy przyjechali do Czeszowa zdążyli zabrać głos, zadać pytanie czy podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dlatego zachęcamy do nadsyłania swoich artykułów, wniosków, analiz, uwag dotyczących tego, co przez 3 dni działo się w hotelu "Niezły Młyn". Będziemy publikować je w naszym serwisie internetowym.

Jednocześni zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej strony, gdyż już wkrótce rozpoczniemy prezentację poszczególnych wystąpień z tegorocznej PLW w wersji wideo a także zamieścimy obszerny fotoreportaż z imprezy.

Paweł Sztąberek: http://www.pafere.org/

Galeria

27 października 2011

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Można?

portret użytkownika witold k

można robić ważne rzeczy... można! Przy okazji, komercyjne i tzw. publiczne media - TVP pomijają zdecydowaną większość tego co naprawdę (co: prawdziwe, realne, potrzebne...) dzieje się w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym naszego kraju. Mamy nową komunę...

witold k

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.