Skip to main content

Konferencje rolne

konferencje rolne1.JPG

W ubiegłą sobotę odbyły się kolejne dwie konferencje rolne z rozpoczętego przed dwoma tygodniami cyklu „Przyszłość polskiej Wsi – zagrożenia i nadzieje”. Inicjatorami i organizatorami tych spotkań są – poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski, poseł na Sejm RP Robert Telus, senator RP Grzegorz Wojciechowski oraz senator Wiesław Dobkowski.

Gospodarzem Konferencji Rolnej powiatu bełchatowskiego była miejscowość Zdzieszulice Dolne. Do miejscowego Domu Kultury przybyło kilkadziesiąt osób, wśród nich, oprócz organizatorów, między innymi poseł Marek Matuszewski, senator Przemysław Błaszczyk, zastępca wójta gminy Bełchatów Jolanta Gaudziarek, radni Rady Powiatu bełchatowskiego oraz Rady Gminy Bełchatów. Na bełchatowskiej konferencji poruszano tematy dotyczące magazynowania dwutlenku węgla pod ziemią, kryzysu na rynku wieprzowiny oraz nieterminowego realizowania wypłat w punktach skupu produktów rolnych.

Tego samego dnia miała również miejsce Konferencja Rolna powiatu radomszczańskiego. Zorganizowano ją w Przedborzu. W przygotowanie tego spotkania włączył się także poseł Krzysztof Maciejewski z Radomska a gościli na nim ponadto radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Witold Witczak oraz burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński. Dyskusja toczyła się głównie wokół sprawy wyrównania unijnych dopłat dla polskich rolników.

Na obu spotkaniach dyskutowano na temat aktualnych problemów rolnictwa i bardzo trudnej sytuacji w jakiej ono się znajduje. Stale rosnące ceny środków do produkcji rolnej, malejące ceny skupu płodów rolnych oraz brak wsparcia ze strony polskiego Rządu powodują, że kondycja rolnictwa w Polsce jest bardzo słaba i niestety nie ma realnych widoków na jej poprawę. Sytuacji nie poprawi na pewno nie wpisanie rolnictwa na listę priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 lipca tego roku. Na uwagę zasługuje bardzo duże zainteresowanie rolniczymi spotkaniami ze strony samorządowców, parlamentarzystów okręgu piotrkowskiego a przede wszystkim samych rolników.

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak