Skip to main content

Zdaniem posła - Dlaczego zginęli?

polska_flaga.jpeg

Największa tragedia drogowa w Polsce od kilkunastu lat – tak media określiły zeszłotygodniowy wypadek pod Nowym Miastem, w którym zginęło 18 mieszkańców Drzewicy i okolic. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. W jednym aucie i w jednej chwili zginęło tylu ludzi, mężczyzn, kobiet, starszych i tych bardzo młodych. Łączył ich również wspólny cel – chęć, czy raczej smutna życiowa konieczność zarobienia pieniędzy. Pieniędzy niezbędnych do przeżycia najbliższych miesięcy, dodajmy.

W mediach momentalnie rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa na polskich drogach, sezonowych pracowników powiększających szarą strefę, itd. I w pewnym momencie nie można było już słuchać wywodów renomowanych i uczonych podobno ekspertów, którzy w żaden sposób pojąć nie mogli jak można za „marne” 70 zł w 18 osób wsiąść do 6 osobowego samochodu a potem jeszcze cały dzień fizycznie pracować? Fakt, z perspektywy warszawskiego studia telewizyjnego to rzecz niesłychana, niemożliwa i w ogóle nie do przyjęcia!

Nikt jednak nie zastanowił się nawet przez chwilę jaka jest geneza takiej sytuacji? Nikt nie wspomniał o katastrofalnej polityce gospodarczej rządu, która doprowadziła właśnie do tego, że większość mieszkańców Drzewicy i setek podobnych miejscowości nie ma dziś godnej pracy a płaca minimalna pozostaje często tylko czystą mrzonką. Nikt wreszcie nie zadał pytania dlaczego drzewicki „Gerlach” dający jeszcze nie tak dawno miejsca pracy kilku tysiącom ludzi, dziś zatrudnia ich tylko około 200? Każdy pytał tylko na ślepo i po omacku: Dlaczego zginęli? Jak mogło do tego dojść? A ja pytam: Polsko, co się z Tobą dzieje?

Robert Telus
Poseł na Sejm RP
www.telusrobert.pl

19.10.2010 r.

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak