Skip to main content

Zmarł prałat Henryk Jankowski

portret użytkownika Admin
henrykjankowskiafp.jpeg

W poniedziałek wieczorem w gdańskim szpitalu zmarł prałat Henryk Jankowski. Miał 74 lata.

"Z przykrością chciałem powiadomić Państwa, że dziś o 20.05 zmarł ks. Prałat Henryk Jankowski... Nie zapomnimy roli jaką odegrał w historii naszego kraju i miasta" – napisał na portalu społecznościowym facebook Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który w ten sposób poinformował o śmierci prałata.

Henryk Jankowski urodził się 18 grudnia 1936 roku w Starogardzie Gdańskim jako jedno z ośmiorga dzieci.

W 1958 wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 z rąk biskupa Edmunda Nowickiego. 17 sierpnia 1980 odprawił mszę św. dla strajkujących robotników w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu związany był z późniejszą "Solidarnością" i z otoczeniem jej przywódcy – Lecha Wałęsy.

W latach 80. wspólnie z Lechem Wałęsą przyjął z rąk Juliusza Nowiny Sokolnickiego Prywatny Order Świętego Stanisława, a w czerwcu 1989 został powołany na stanowisko ministra stanu w popieranym przez Sokolnickiego "emigracyjnym rządzie" Jana Alfreda Łokcikowskiego.

15 grudnia 2000 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. 10 maja 2007 został odznaczony przez ministra Romana Giertycha Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/zmarl_pralat_jankowski

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Odszedł

portret użytkownika witold k

kolejny tytan - pracoholik na służbie Bogu i Ojczyźnie. Kto zastąpi tę nie tuzinkową ważną i potrzebną postać? Kiedy Polacy oddadzą hołd sponiewieranemu wielkiemu Synowi Ojczyzny! Mam zamiar być na pogrzebie, tak tylko wpadłem do Piotrkowa.

propnuję znaleźć......

odezwę Śp. Ks.Prałata Jankowskiego do Nas przed wyborami z 2005 roku.Gdzieś ją oczywiście miałem , ale mi zaginęła. Może ktoś znajdzie ewentualnie ma ją.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.