Skip to main content

Rosjanie: Zaniepokojeni przebiegiem śledztwa

portret użytkownika Admin
nawigacja.jpg

Rosyjscy dysydenci i intelektualiści napisali otwarty list do Polaków, w którym twierdzą, że władzom ich kraju nie zależy tak naprawdę na wyjaśnieniu katastrofy pod Smoleńskiem. A z kolei polskie władze za mało się w tej sprawie wykazują.

– Jesteśmy zdziwieni i poważnie zaniepokojeni przebiegiem śledztwa, które miało wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem. Powstaje wrażenie, że władze rosyjskie nie są zainteresowane wyjaśnieniem wszystkich przyczyn katastrofy, zaś władze polskie powtarzając zapewnienia o "pełnej otwartości" strony rosyjskiej, niczego się od niej faktycznie nie domagając i tylko cierpliwie oczekują, aż z Moskwy nadejdą dawno obiecane im materiały - piszą w liście dysydenci.

Dysydenci są również zbulwersowani tym, że rosyjskie władze nie ustosunkowały się do orędzie, jakie do ich narodu skierował brat zmarłego prezydenta, Jarosław Kaczyński. Również reakcje obecnego polskiego rządu niepokoją dysydentów.

– Dla rządu polskiego zbliżenie z obecnymi władzami rosyjskimi jest ważniejsze, niż ustalenie prawdy w jednej z największych tragedii narodowych – piszą w swoim liście.

– Jesteśmy zaniepokojeni tym, że w podobnej sytuacji niezależność Polski i dzisiaj, i jutro może się okazać poważnie zagrożona. Mamy nadzieję, że obywatele Polski ceniący swoją wolność potrafią ją obronić. Także przy urnach wyborczych – napisali dysydenci. List podpisali:

Aleksander Bondariew (dziennikarz, tłumacz, publikował w "Nowej Polszy")

Władimir Bukowski (dysydent w czasach komunistycznych, także obecnie krytyk polityki Kremla)

Wiktor Fajnberg (dysydent, w 1968 r. razem z Natalią Gorbaniewską brał udział w demonstracji w Moskwie przeciwko inwazji na Czechosłowację)

Natalia Gorbaniewska (działaczka demokratyczna, poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej)

Andriej Iłłarionow (ekonomista, były doradca Putina, obecnie krytyk polityki Kremla)

25 maja 2010

Powiązane

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Głos rosyjskich dysydentów

portret użytkownika witold k

Głos rosyjskich dysydentów to szczególna deska ratunku. Po pierwsze ludzie ryzykują swoim życiem - na Kremlu są zarządzający fizycznym eliminowaniem przeciwników politycznych i nie tylko. Nam Polakom, słowa dysydentów, dodają animuszu w stosunku do strony rosyjskiej w sprawie katastrofy. A tu, ofiara Nocnej Zmiany, na etacie prezesa rady ministrów, zdaje się dezawuować ważny głos.

Skandal. Raczej oczekiwałem kategorycznego żądania wyjaśnień dlaczego jest cisza wsp. samolotu, który w ostatniej chwili uratował się. Jak jest możliwe, że dwa samoloty, popełniają ten sam błąd, nie trafiają na pas... Jak obecnie wyglądają stosunki NATO Polska. Co zarejestrowały satelity?

witold k

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.