Skip to main content

Z Bastiatem do szkół!

portret użytkownika paweł

We wrześniu ub. roku uczestnicy konferencji PAFERE LIBERTY WEEKEND podpisali się pod petycją do władz o umieszczeniu na liście lektur "Dzieł zebranych" Frederica Bastiata. Dziś również Państwo macie okazję podpisać się pod tą petycją. Publikujuemy jej fragment w nadziei, że zachęci on Państwa do odwiedzenia strony z pełnym tekstem petycji i do złożenia pod nią swojego podpisu...

"My, niżej podpisani obywatele RP popieramy i dołączamy się do petycji uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej dorobkowi i spuściźnie wielkiego francuskiego ekonomisty i publicysty Frédérica Bastiata, która miała miejsce w Warszawie w dniach 19-20 września 2009 roku, apelujemy do Prezesa Rady Ministrów oraz Minister Edukacji Narodowej o umieszczenie dzieł tego francuskiego pisarza na liście lektur nadobowiązkowych dla uczniów gimnazjów i liceów.

Ze względu na wartość merytoryczną, warto, aby jedną z pierwszych lektur młodego człowieka dotyczącą świata ekonomii i gospodarki była twórczość, która jest w odbiorze lekka, łatwa i przyjemna, a zarazem przekazująca pewne powszechne prawa, jakimi rządzi się ta dziedzina życia społecznego. Taką gwarancję dają prace autora "Harmonii ekonomicznych".

Bastiat był geniuszem, jeśli chodzi o tłumaczenie najbardziej nawet skomplikowanych zagadnień ekonomicznych w przystępny, zabawny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Przykłady, jakimi operował ten wielki pisarz i pamflecista, są bardzo przekonujące i godne polecenia szczególnej uwadze młodego pokolenia Polaków.

(...) Poznanie przez kolejne pokolenia Polaków prac wielkiego orędownika ludzkiej wolności, odpowiedzialności i zdrowego rozsądku, byłoby znakomitą inwestycją w przyszłość i pomyślność gospodarczą naszej Ojczyzny. Słusznie bowiem uznał Henry Thomas Buckle, iż "wojny nie przyniosły takich zniszczeń narodom, jak błędne poglądy na ekonomię".

Pełny tekst petycji...

Paweł Sztąberek: http://www.kapitalizm.republika.pl

8 lutego 2010

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak