Skip to main content

Lodowisko w piotrkowskim parku

portret użytkownika Maciej Dybowski

Milton Friedman, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, sformułował zasadę: cztery sposoby
wydawania pieniędzy.

 • 1) Zarobione przeze mnie pieniądze wydaję na swoje potrzeby.
 • 2) Zarobioną przeze mnie forsę wydaję na kogoś innego.
 • 3) Zarobione przez kogoś pieniądze wydaję na moje potrzeby.
 • 4) Zarobioną przez kogoś "krwawicę" wydaję na cudze potrzeby.
  Friedman stwierdził, ze najbardziej racjonalny jest pierwszy sposób dysponowania forsą, najgłupszy - czwarty. Odpowiedzmy tutaj na pytanie, w jaki sposób wydają publiczne pieniądze urzędnicy miejscy. W sposób trzeci i czwarty! Jeżeli wydają je na swoje pensje to jest to w miarę racjonalne choć pod względem moralnym może budzić zastrzeżenia. Po co tylu pracowników w magistracie osiemdziesięciotysięcznego miasta!
  Wydawanie pieniędzy, zabranych wcześniej w postaci podatków, w sposób czwarty to już woła o pomstę do nieba! Oto przykład! W Parku im.Księcia Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Tryb. urzędnicy miejscy otworzyli, na nasz koszt, sztuczne lodowisko. Bardzo dobrze, że jest!! Bardzo fajnie! W czasach mojego dzieciństwa (lata 60-te i 70-te ubiegłego wieku) też było w tym parku lodowisko tylko, że naturalne na stawie i bez finansowej ingerencji urzędników. Ale, ja pytam ile rocznie to będzie kosztować, czy miasto stać na wydatki za okres listopad-marzec (w tym czasie ma być lodowisko otwarte), czy nie ma w mieście pilniejszych potrzeb,czy sportowe obiekty i organizacje już istniejące nie będą poszkodowane??? I czy koszty i zyski wyjdą chociaż na zero? Czy ktoś przeprowadził w tym zakresie rzetelną kalkulację? Skoro nie zbudował tego lodowiska prywatny inwestor to może to nie jest dobry interes a może to nie jest żaden interes? Czy miastu wolno wydawać publiczne pieniądze na rzeczy
  z których skorzystają tylko nieliczni? Zbudować cokolwiek, to może być: szpital, szkoła, fabryka, sala koncertowa czy boisko, jest bardzo łatwo, lecz utrzymać i prowadzić długotrwałą działalność, remonty, naprawy i modernizacje z bilansującymi się kosztami i zyskami jest niezwykle trudno. Niechlubny przykład poronionej inwestycji państwowej PIOMY - STADIONU TRZYDIESTOPIĘCIOLECIA PRL nikogo nic nie nauczył! Czy nie mamy tu do czynienia z zasadą Pana Stefana Kisielewskiego, że: Socjalizm to taki ustrój, w którym bohatersko zwalcza się problemy, gdzie indziej niewystępujące! Mam propozycję na radykalną redukcję liczby pracowników magistratu w Piotrkowie Tryb. i przy okazji radnych miejskich o 99%. Egzamin ze znajomości wszystkich dzieł Noblistów Miltona Friedmana i Friedricha Augusta von Hayeka. Kto nie zrozumiał tych autorów bądź co gorsza nie zna ich musi się pożegnać ze swoją posadą!
  Maciej Dybowski
  7 stycznia 2008
 • 0
  Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
  Twoja ocena: Brak