Skip to main content

SB dbała o agentów, którzy awansowali na posłów

portret użytkownika paweł
ucho.jpg

W grudniu 2009 roku ukazała się wydana przez IPN książka “Służba Bezpieczeństwa wobec przemian politycznych w latach 1988-1990. Region Łódzki”. Książka oparta jest na materiałach źródłowych. Zawiera bardzo dużo dotąd nieznanych i nigdzie nie publikowanych dokumentów wytworzonych przez SB w okresie tych dwóch lat. Możemy się z nich dowiedzieć choćby tego, że PRL-owska bezpieka, jeszcze w 1990 roku miała polecenie przygotowywania list osób przeznaczonych do internowania.

Książka zawiera ponadto dość pokaźny wykaz agentów Służby Bezpieczeństwa. Podane są zarówno ich kryptonimy jak i prawdziwe nazwiska.

Na uwagę zasługuje przypadek agenta TW “Wolskiego”, za którym - według autora opracowania - kryje się były poseł Stanisław Jasiński (w ostatnich wyborach startował do sejmu z list PiS-u). TW “Wolski” do końca istnienia PRL-u był aktywnym i wartościowym źródłem informacji dla piotrkowskiej bezpieki. W 1989 roku został on posłem sejmu kontraktowego. SB nie omieszkała tego faktu nie zauważyć (potem Jasiński zasiadał - o ironio! - w wojewódzkiej komisji przeprowadzającej weryfikację funkcjonariuszy SB!!!). Na spotkanie z agentem, już po jego wyborze na posła, które odbyło się w lipcu 1989 roku, oprócz oficera prowadzącego, kpt. Henryka Kaczmarka, udał się także zastępca szefa ds. SB Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, płk Alojzy Perliceusz. Nie obyło się oczywiście bez gratulacji oraz przekazania dalszych zadań do realizacji, w tym m.in. podejmowania działań, które doprowadzić by miały do wyboru generała Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta.

Warto sięgnąć po tę książkę. Zanim jednak Państwo to zrobią zachęcam do zapoznania się z materiałem dotyczącym TW “Wolskiego” zaraz po wyborze go na posła w 1989 roku. Kolejny donos oraz gratulacje SB niedługo po wyborze.
http://www.prokapitalizm.pl/sb-dbala-o-agentow-ktorzy-awansowali-na-posl...
Żeby powiększyć załączone do wymienionego wyżej linku fotografie należy na nie kliknąć.
Paweł Sztąberek

“Służba Bezpieczeństwa wobec przemian politycznych w latach 1988-1990″ - wstęp, wybór i opracowanie Sebastian Pilarski, IPN Warszawa - Łódź 2009
Za: www.prokapitalizm.pl

„Służba Bezpieczeństwa wobec przemian politycznych w latach 1988-1990. Region łódzki” - Piotrków Trybunalski

14 stycznia 2010

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Tak właśnie

portret użytkownika witold k

Poseł na Sejm był podwładnym prowadzącego ubeka. TW Wolski to także: Gajewski Mirosław, Plezia Wiesław, także OZI Wojciech Jaruzelski

witold k

A ksiązka czekała na swoją kolej

portret użytkownika Sergiusz S

Gdyby nie Twój wpis książka dalej by czekała na swoją kolej do czytania zachęcony Twoim wpisem zabieram się za nią .

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.