Skip to main content

11 Listopada

portret użytkownika Stowarzyszenie Ziemia Piotrkowska
FLAGA POLSKI.jpg

Kolejny raz w wolnej Ojczyźnie możemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia wspominamy liczne grono rodaków, którzy przez wieki podejmowali starania dla kształtowania się i rozwoju narodu polskiego, a w okresie zaborów nie szczędzili swych talentów, majątków a nawet krwi i życia dla utrzymania tożsamości narodowej. W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad wojskiem polskim, a dnia następnego powierzyła misję tworzenia rządu. Wreszcie Polacy mogli czuć się wolni. Zakończył się trwający dziesięciolecia proces odzyskiwania niepodległości.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Ustawą Sejmową z 23 kwietnia 1937 roku i od tego czasu był przez naszych rodaków uroczyście fetowany. Po roku 1945 władze komunistyczne wyjęły ten dzień z katalogu świąt państwowych, a wspomnienie Józefa Piłsudskiego w dniu 11 listopada stało się przejawem odwagi nielicznej grupy patriotów. Święto przywrócono dopiero Ustawą Sejmową z 15 lutego 1989 roku i od tego czasu możemy ponownie celebrować Narodowe Święto Niepodległości.

Symbolem naszej pamięci o tych, którzy Ojczyźnie przywrócili wolność jest wywieszenie w dniu 11 listopada polskiej, biało-czerwonej flagi. Oddając szacunek symbolom narodowym oddajemy go wszystkim Polakom, i tym, którzy otaczają nas codziennie, i tym, którzy odeszli wyprzedzając nas w drodze do wieczności. Niech biało-czerwone proporce powiewają nad naszymi domami, a miłość do Boga i Ojczyzny oraz honorowe czyny staną się paradygmatem postępowania wszystkich nas.

Stowarzyszenie "Ziemia Piotrkowska"
9 listopada 2009 r

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Uzupełnienie!

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Od 10 października 2009 roku - od decyzji "elit znad Wisły" likwidujących Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską, do flagi biało-czerwonej dodajemy czarną wstążkę!
Piotr Korzeniowski

I to jest...

portret użytkownika witold k
cytuję Piotr Korzeniowski

Od 10 października 2009 roku - od decyzji "elit znad Wisły" likwidujących Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską do flagi biało-czerwonej dodajemy czarną wstążkę!
Piotr Korzeniowski

konkretna propozycja realizacji w praktyce form nacisku. A wiadomo, bez odcisków, nacisków i innych form bronienia swoich poglądów, oczekiwań będzie trwanie... puki koryto pełne albo moda inna nie nastąpi. To przykre, że Mojżesza wspomnę... ci którzy bronili, bronią i będą bronić Najjaśniejszej nie zasiądą na jej tronie... Wybierają niektórych wsadzają i szanować każą... A dzieje się tak, na nasze własne życzenie...
witold k

BIAŁO-CZERWONA

portret użytkownika Zb.Ziemba

BIAŁO-CZERWONA niech 11 listopada powiewa nad naszymi domami.

W tym roku pilotażowo Stowarzyszenie "Ziemia Piotrkowska" przekaże kilkaset flag do rozdania w parafiach na terenie powiatu, jeśli będzie zainteresowanie następnym razem wrócimy do tematu przy okazji kolejnych świąt.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.