Skip to main content

Prezydent “podpisze traktat bez zbędnej zwłoki”

portret użytkownika paweł
logo unia.jpg

W sobotnim porannym wywiadzie dla TVN 24, minister z kancelarii prezydenta, Paweł Wypych, zapytany o to, kiedy prezydent Lech Kaczyński podpisze traktat lizboński, gdy tylko potwierdzą się doniesienia z Irlandii o „TAK” za traktatem, odpowiedział, że „pan prezydent zrobi to bez zbędnej zwłoki”. Nagabywany przez dziennikarza dodał, że raczej nie będzie to dzisiaj, ale najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. „Pan prezydent uważał, że małe kraje w UE, takie jak Irlandia, powinny móc również wypowiedzieć się, co do przyszłości Unii, dlatego zwlekał z podpisem” - dodał Wypych.

Według wstępnych wyników referendum w Irlandii, ponad 50 procent głosujących opowiedziało się za przyjęciem traktatu lizbońskiego. Oficjalne wyniki głosowania mają być znane około godziny 18.00.

Przypominamy, że w odpowiedzi na apel naszego portalu o zaskarżenie traktatu do TK, poseł Antoni Macierewicz napisał:

„Wniosek ten jest już gotowy, jego skuteczne złożenie w Trybunale Konstytucyjnym wymaga jednak podpisu 50 posłów (Konstytucja RP, art. 191, ust. 1, pkt. 1). Niestety do tej pory nie udało się zebrać niezbędnej liczby podpisów. Nie wątpię jednak, że tak się stanie i to bez względu na losy referendum w Irlandii.”

Ważne jest zwłaszcza końcówka ostatniego zdania tego fragmentu: „…bez względu na losy referendum w Irlandii…”. Oznacza to (a przynajmniej tak chyba należałoby to rozumieć), że „bez względu” również na stanowisko pana prezydenta w tej sprawie. Czy pan poseł Antoni Macierewicz zdoła zebrać podpisy „50 sprawiedliwych” zanim pan prezydent „bez zbędnej zwłoki” złoży swój podpis? Długopis Lecha Kaczyńskiego zapewne już zaczyna się grzać…

Paweł Sztąberek http://www.prokapitalizm.pl

5 października 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

PIS chce wyegzekwować od PO ustawę kompetencyjną!

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Aktualności
RSS
03.10.2009 | Aktualności | PiS na świecie | źródło: PAP
Kowal: trzeba rozpocząć prace nad ustawą kompetencyjną

Europoseł PiS Paweł Kowal podkreślił, że po przyjęciu przez Irlandię Traktatu Lizbońskiego w Polsce powinny ruszyć prace nad tzw. ustawą kompetencyjną. Uzasadnił, że konieczność jej wprowadzenia wynika z politycznego kompromisu, który teraz musi być zrealizowany.

Ustawa kompetencyjna ma określić zasady współdziałania najważniejszych organów państwa w zakresie polityki europejskiej.

„Istnieje problem wiarygodności partii rządzącej w Polsce. W sprawie Traktatu Lizbońskiego został zawarty kompromis polityczny. Powstaje pytanie do Platformy Obywatelskiej - co z ustawą kompetencyjną?” - powiedział PAP eurodeputowany PiS.

„Ta sprawa powinna być już załatwiona. Czołowe osobistości: premier, marszałek Sejmu, szef frakcji Platformy nie dotrzymali słowa. Teraz wszystko w ich rękach. Dali słowo, które powinno być dotrzymane” - zaznaczył.

Kowal przypomniał, że Niemcy przyjęły ustawę regulującą współdziałanie instytucji państwowych w procesie integracji europejskiej.

Według europosła PiS sobotnie głosowanie w Irlandii otwiera drogę do przyjęcia Traktatu Lizbońskiego w Polsce i Czechach. „Traktat ma wiele elementów dobrych dla Unii. Na pewno pomoże w jej integracji” - ocenił.

Jego zdaniem po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego powstanie problem czy zasada solidarności energetycznej, która jest w nim zapisana „zostanie wypełniona treścią”. „Czy ci, którzy wzywali do podpisania Traktatu dotrzymają słowa i okażą się politykami, dla których najważniejsza jest solidarność, czy też będą koncentrować się na ochronie interesów narodowych poszczególnych państw?” - pytał.

Zdaniem Kowala po wprowadzeniu Traktatu nie powinno dojść do pozostawienia na „europejskim marginesie” państw, które miały wątpliwości wobec Traktatu.
za: http://www.pis.org.pl/article.php?id=15923
Piotr Korzeniowski

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.