Skip to main content

Koronacja Obrazu Matki Bożej w Rozprzy

14.11.2009 11:00
14.11.2009 14:00
Obraz Matki Bożej Rozprzańskiej

W parafii Rozprza pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Sanktuarium Maryjne)
14 listopada 2009 roku (sobota) o godz. 11.00
odbędzie się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Rozprzańskiej Matki Życia

------------------------------------------------------------------------------
Rozprza, dawniej zapisywana w formie Rosprza, położona nad rzeką Luciążą już od XI w. była ośrodkiem kasztelani. Najstarsza świątynia miała być zbudowana w XI w. Jednak pierwsza rzetelna informacja z akt parafialnych odnosi się do roku 1402, w którym jak napisano – został fundowany kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, Św. Bartłomieja i Św. Wojciecha, męczenników. Obraz Najświętszej Marii Panny, który znajduje się w głównym ołtarzu kościoła w Rozprzy został podarowany 12 września 1676 r. przez Jana Puszkowskiego. Dalej w aktach parafialnych zapisano, że został wprawiony w ołtarz wielki cudami i łaskami wsławiony, po których liczne wota do tego obrazu podawali. Szczególnym wyrazem pobożności maryjnej w parafii Rozprza było zapewne skomponowanie pieśni ku czci Maryi.

„Kto nas pocieszy, kto nas uratuje,
Tylko Ty Matko się zaopiekujesz,
Zlituj się, zlituj, przytul do Siebie,
którzy z pokorą wołamy do Ciebie,
Matko Rozprzańska, Matko kochana,
Przed Twym obrazem zginamy kolana,
Zlituj się, zlituj, nad sierotami,
Maryjo Rozprzańska, Módl się za nami.”

Szczególnym wyrazem pobożności maryjnej w parafii Rozprza były „Cuda albo łaski uznane w obrazie Najświętszej Matki Rospierskiej” spisane w Księdze Konfraterni Różańcowej. Pierwszy opis nadprzyrodzonego zdarzenia został odnotowany w dzień Nawiedzenia NMP w 1735 r. i dotyczył cudownego uzdrowienia sędziego grodzkiego piotrkowskiego Felicjana Święcickiego. Ostatnie zdarzenie spisano w 1810 r nadając mu numer 16. Dotyczyło cudownego uzdrowienia konającego niemowlęcia z Rajska Małego.

Pierwsze kroki ku ukoronowaniu obrazu NMP w Rozprzy poczyniono jeszcze przed I wojną światową zapowiadając koronację papieską. Ostatecznie jednak odpowiednie działania w tej mierze sfinalizowano dzięki zabiegom obecnego metropolity częstochowskiego arcybiskupa Stanisława Nowaka. Bezpośrednim efektem było powołanie 27 sierpnia 2009 r na mocy jego dekretu Komitetu przygotowującego uroczystości koronacyjne obrazu Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy.

Na podstawie publikacji ks. Władysława Piotra Wlaźlaka „Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy”

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak