Skip to main content

II Kongres Prawa i Sprawiedliwości

portret użytkownika PIS
Kaczyński na mównicy.jpg

W sobotę 26 września 2009 roku odbył się w Warszawie II Kongres Prawa i Sprawiedliwości
Kongres przyjął m.in. nowy statut. Który zmienia strukturę najwyższych władz PiS i wprowadza bardziej demokratyczne zasady wyboru władz - ale na poziomie podstawowym. Zmiany polegają m.in. na tym, że już 5 osób będzie mogło założyć organizację partyjną na poziomie gminy. To pozwoli żeby partia rozrastała się także o struktury gminne. Nowy statut powołuje także instytucję „członka wspierającego”, który nie musi płacić składek i nie głosuje w gremiach partyjnych, ale aktywnie może uczestniczyć w życiu partii. Statut wprowadza też katalog obowiązków poselskich i senatorskich.
„Każdy parlamentarzysta będzie miał kartę, gdzie wszystkie jego zasługi, ale także i jego grzechy będą wpisywane. Obowiązki są proste: przede wszystkim trzeba dobrze wykonywać zadania w parlamencie, począwszy od tego, żeby w tym parlamencie bywać, być na komisjach, być zdyscyplinowanym w klubie, wykonywać uchwały klubu, prowadzić biura poselskie tam, gdzie są one potrzebne, a nie tam, gdzie się komuś podoba, zatrudniać ludzi, którzy nadają się do pracy, a nie na przykład ludzi z własnej rodziny” - tłumaczył Jarosław Kaczyński.
Zmiany dotyczą też wyborów na podstawowym poziomie partyjnym. Szefowie okręgów nie będą już wskazywali kandydatów na szefów takich jednostek - będą oni wybierani i wskazywani oddolnie. Nie będzie można łączyć funkcji szefa zarządu okręgowego partii z mandatem europosła, ponieważ ten powinien skupić się na pracy w Parlamencie Europejskim i na obowiązki w terenie nie będzie miał czasu.
Jarosław Kaczyński podkreślił, że w PiS nie ma walczących frakcji. „Są różne grupy i poglądy jak w każdej partii”. W kuluarach mówi się, że zmiany w statucie spowodują większą skuteczność PiS
Kolejny kongres - tym razem wyborczy - odbędzie się na wiosnę 2010 roku.

28 września 2009 r

na podstawie relacji z oficjalnej strony www.pis.org.pl

Monika B

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Piotrkowskie struktury

portret użytkownika Zb.Ziemba

Piotrkowskie struktury partii na kongresie reprezentował Piotr Grabowski.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.