Skip to main content

List do Ministra Klicha

portret użytkownika Monika B
A. Macierewicz

Warszawa, dn. 14 września 2009r.

Biuro Poselskie Antoniego Macierewicza

Szanowny Pan Bogdan Klich Minister Obrony Narodowej

Szanowny Panie Ministrze,

z przykrością odbieram fakt o odmowie przysłania Kompanii Honorowej Wojska Polskiego w dniu 6 września br. na uczczenie 70. rocznicy Bitwy pod Borowską Górą w województwie Łódzkim.

Góry Borowskie w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku spełniły rolę ważnego punktu oporu wojsk polskich powstrzymujących napór niemiecki w kierunku Piotrkowa, a potem Warszawy. Ciężar obrony przyjęli na siebie żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów dowodzeni przez płk. Ludwika Czyżewskiego. Mimo 12-krotnej przewagi nieprzyjaciela żołnierze płk. Czyżewskiego odparli kilka szturmów i do 5 września 1939 roku skutecznie powstrzymywali wroga. Stracono około 700-800 żołnierzy, w tym 16 oficerów. Straty po stronie nieprzyjaciela nie są znane, wiadomo jedynie że były znaczne.

Od lat w obchodach rocznicowych Bitwy pod Borowską Górą biorą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz kościelnych, ale także żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Na szczególną uwagę zasługuje fakt powszechnego zainteresowania historią tych piotrkowskich Termopili wśród mieszkańców okolicznych gmin, powiatów i miast. Wiele młodych osób przychodzi co roku oddać hołd Bohaterom.

Jestem zdumiony, tym że Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło w tym roku, na tak szczególną, bo okrągłą 70. rocznicę walk w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku nie przysłać Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dnia 9 maja 1996r. (Dz. U. z 2003r., nr 221, poz. 2199) proszę o uzasadnienie tej decyzji.

Pragnę poinformować, że do tej pory Kompania Honorowa Wojska Polskiego towarzyszyła obchodom tej rocznicy co rok.

Z należytym szacunkiem

Antoni Macierewicz

Poseł na Sejm RP

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Jaką to... znów

portret użytkownika witold k

pokrętną okoliczność minister Klich nam zapoda?
Oto tekst młodego Piotrkowianina, którego na powrót do trybunalskich.pl zapraszam

witold k

Szanowny Panie Pośle....

czyżby Pan nie zauważył , że Pan Donald niejaki Tusk ma wszystko w pupie? Po co Pan się zwraca z takim apelem do Klicha ?. Przecież on nieraz nie wie jak się nazywa. Ludzie! Nazywajmy wszystko po imieniu. III Rzeczpospolita sprzedajna. Panie Pośle ! bądźmy dorosłymi ludźmi. Po co takie apele!....Nie rozumiem

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.