Skip to main content

104. rocznica odzyskania Niepodległości - program

portret użytkownika Admin
04.11.2022
11.11.2022
herbPT.svg.png

11 listopada świętować będziemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do zapoznania się z programem piotrkowskich uroczystości.

Piotrkowianie rokrocznie bardzo uroczyście świętują Dzień Niepodległości. Tegoroczne obchody już tradycyjnie rozpoczniemy w wigilię Święta Niepodległości.

Od 2010 roku, z inicjatywny prezydenta Krzysztofa Chojniaka, piotrkowianie spotykają się na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Nie inaczej będzie i w tym roku.
10 listopada w Centrum Idei Ku Demokracji (ul. Rycerska 3 wejście od placu Kościuszki) wspólnie z Chórem Jana z Ręczna zaśpiewamy te znane, i mniej znane utwory muzyczne nawiązujące do walk narodowowyzwoleńczych. Początek o godzinie 17.00.

Drugi dzień świętowania rozpocznie się liturgią odprawioną w kościele oo. Bernardynów w intencji Ojczyzny. Początek eucharystii o godzinie 10. Po mszy świętej odbędą się uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki: ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, po której okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent Krzysztof Chojniak. Następnie przybyłe delegacje złożą kwiaty przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza.
Dalsza część miejskich obchodów odbędzie się na Rynku Trybunalskim, gdzie zaplanowano przyrzeczenie strzeleckie Jednostki Strzeleckiej Strzelec 1031 im. Obrońców Lwowa w Piotrkowie Trybunalskim (na Rynku Trybunalskim).

Nie zabraknie plenerowych wystaw okolicznościowych. Pierwsza dostępna będzie na parkanie przy piotrkowskim Muzeum pt. "Chłopcy malowani. Poezja legionowa". Druga "Piotrkowskie ścieżki do niepodległości. Legiony Polskie w Piotrkowie 1915-1917". Obie wystawy będą dostępne od 4 listopada. Innym wydarzeniem, które już od 8 lat towarzyszy miejskim obchodom Dnia Niepodległości są zwody w piłce nożnej chłopców. W VIII Turnieju Niepodległościowym zmierzą się zawodnicy urodzeni w 2012 roku i młodsi. Organizatorem tej częsci jest UKS Piotrcovia.

www.piotrkow.pl

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak