Skip to main content

Odsłonięcie i poświęcenie Tablicy ku czci i pamięci Księdza Prałata.

26.04.2009 13:00
26.04.2009 15:00
Peszkowski.jpg

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej podjęło starania upamiętnienia niezwykłej postaci - księdza prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

W dniu 26 kwietnia 2009 roku o godz.13.00. na murze klasztoru OO. Bernardynów przy Pomniku Katyńskim zostanie odsłonięta i poświęcona tablica ku czci i pamięci księdza prałata.

Przypomnijmy sobie biografię tego Wielkiego Polaka.

Ksiądz prof. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski urodził się w Sanoku w 1918 roku, w którym ukończył gimnazjum i liceum. Tam wstąpił do harcerstwa – został jego instruktorem. Po zdaniu matury podjął studia w elitarnej Szkole Wojskowej Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Jako młody żołnierz brał udział w kampanii wrześniowej II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku został internowany przez sowietów osadzony w obozie kozielskim. Przebywanie wraz z cztero i półtysięczną rzeszą polskich oficerów stanowiących „kręgosłup” polskiego społeczeństwa, wywarło na nim ogromne wrażenie. Dostrzegł tam wśród zgromadzonych więźniów polskich ogromny patriotyzm, który podbudowany był wiarą... Jako więzień Kozielska ocalony od śmierci w Katyniu, ostatnim transportem został przewieziony do Griazowca. Po utworzeniu Armii Polskiej w ZSRR został oficerem I pułku Ułanów Krechowieckich w II Korpusie Armii Polskiej, z którą przeszedł cały szlak bojowy przez Rosję, Iran, Palestynę, Irak, Egipt, Syrię, Indie, Liban, Włochy i Anglię. Po zakończeniu wojny porucznik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Zdzisław Peszkowski studiował na Oxfordzie. W 1948 roku postanowił wstąpić na drogę kapłańską. Rozpoczął studia w Polskim Seminarium w Orchand Lake w Kaliforni, na Uniwersytecie Wisconsis, University of Detroit Detroit i Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Uzyskał stopień doktora filozofii i magistra teologii.

W 1954 roku w Detroit przyjął święcenia kapłańskie. Od tegoż roku był profesorem teologii pastoralnej i literatury języka polskiego w Seminarium św. Cyryla i Metodego oraz St.Mary’s College. Odbył wiele podróży zagranicznych, uczestniczył czynnie w międzynarodowych zjazdach teologicznych i naukowych. Był członkiem wielu organizacji naukowych i społecznych. W roku 1966 został prezesem Polish American Historical Association.

Jako duszpasterz młodzieży i licznych grup polonijnych, został mianowany Naczelnym Kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego na Obczyźnie. Był też wizytatorem wychowania młodzieży w Indiach. Opublikował ponad sto pozycji książkowych zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Pisał również materiały do wychowania harcerskiego oraz podręczniki języka polskiego i modlitewniki. Był autorem książek o Ojcu Świętym Janie Pawle II oraz publikacji papieskich, przemówień i wydanej drukiem w Ameryce pierwszej biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 1970 roku piastował tytuł Prałata Domowego Papieża. Jako jedyny z więźniów Kozielska został kapłanem. W ten sposób podjął swoją misję, rozpoczął walkę o prawdę o pomordowanych na Wschodzie, gdzie zginęli jego koledzy i towarzysze broni. W 1989 roku ksiądz Prałat przybył do Polski i podjął trud głoszenia prawdy o pomordowanych – „Golgocie Wschodu”. Wydał kilkadziesiąt pozycji książkowych napisanych samodzielnie lub razem ze śp. Stanisławem, Zygmuntem Zdrojewskim. Należy tutaj wspomnieć o „Dziennikach Kozielskich”, które stały się najpewniejszym wydawnictwem źródłowym. Inne dzieło to „Duchowni w Golgocie Wschodu”. Zawiera ona biogramy księży, którzy w obronie ojczyzny ponieśli śmierć na kresach II Rzeczypospolitej. Oprócz działalności wydawniczej ksiądz Prałat wspierał wszelkie inicjatywy zmierzające do sprawiedliwego osądzenia sprawców zbrodni. Zabiegał o wyjaśnienie okoliczności mordu. Główną troska księdza Peszkowskiego było zachowanie pamięci o „Golgocie Wschodu” dla przyszłych pokoleń. Protestował przeciwko szarganiu wartości religijnych, na których był zbudowany patriotyzm pomordowanych II Rzeczypospolitej.

W Święto Wszystkich Świętych 01.11.1988 r. ksiądz Prałat odprawił w Katyniu Mszę świętą za zamordowanych polskich oficerów. W 1991 roku brał udział w ekshumacjach w Katyniu, z której napisał książkę „I Ujrzałem Doły Śmierci”. Jest to dramatyczne sprawozdanie naocznego świadka, tragicznych losów polskich jeńców w ZSRR, który po pół wieku ujrzał wraz z polską ekipą ekshumacyjną mogiły Polaków – jeńców Starobielska, Ostaszkowa i Kozielska, pogrzebanych w Charkowie, Miednoje i Katyniu.

W dniu 25.11.1993 roku Prymas Polski Kardynał Józef Glemp powołał księdza Prałata Zdzisława Peszkowskiego na Kapelana Federacji Rodzin Katyńskich.

Opracowano na podstawie „Golgota Wschodu” tom II pod red. T. Szamańskiego, Warszawa 2004.

Ks. prałat Zdzisław Peszkowski zmarł 09.10.2007. Pozostawił nam potomnym swój testament: „W imię Boga - przebaczam ! Jako świadek proszę tylko o prawdę, pamięć i sprawiedliwość !” (Z apelu jeńca Kozielska, ks. Prałat Zdzisław Jastrzębiec-.Peszkowski). „Sprawa Katynia”- powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II - (…) jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy.

Ja też mam taką nadzieję, bo prawda i pamięć tworzą nową, lepszą historię.
Piotr Masiarek

więcej:
Tablica ku pamięci ks.prałata Peszkowskiego

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak