Skip to main content

Msza Św. za żołnierzy 25 PP i 25 PP AK

portret użytkownika Robert Szala
Msza.JPG

Jak co roku, wczoraj tj.30.IX.2018 o godz. 10.00 w kościele pod wezwaniem Św. Jacka i Św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim, z inicjatywy Pani kpt. Wacławy Kamieńskiej ps. "Wacik” z Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło nr 1, córki oficera WP z 25 Pułku Piechoty w Piotrkowie, odbyła się uroczysta Msza Św. ku czci żołnierzy 25 Pułku Piechoty WP i 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej.

Mszę Św. koncelebrował i wygłosił piękna homilię proboszcz tej Parafii, ksiądz kanonik Franciszek Haber, kościół wypełnili wierni a wśród nich kombatanci, harcerze ZHR, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, Starosta Piotrkowski Stanisław Cubała, Radny Miasta Grzegorz Lorek. W uroczystości brały udział poczty sztandarowe Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, oraz III-go Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim. Ta coroczna uroczystość jest organizowana na pamiątkę tzw. dnia Święta 25-go Pułku Piechoty stacjonującego przed II-gą wojną światową w Piotrkowie, a był obchodzony przed wojną bardzo uroczyście z mieszkańcami Piotrkowa, w dniu 28-go września.

A dlaczego ta wczorajsza uroczystość odbywa się akurat w tym kościele, otóż 25 Pułk Piechoty stacjonujący w Piotrkowie, miał swój kościół garnizonowy najpierw w kościele Farnym, jednak stwierdzono, że jest tam za mało miejsca i przeniesiono się do kościoła Św. Jacka i Św. Doroty, stąd jakby historycznie te uroczystości rocznicowo-pamiątkowe od lat odbywają się w tym kościele.

Była to piękna uroczystość religijno-patriotyczna, bardzo potrzebna aby połączyć nasz podzielony Naród, ucząca naszą młodzież miłości do naszych polskich wartości ale też przypominająca starszym, że tylko w jedności siła naszej Polskości, naszego Narodu, bo europejczykami jesteśmy od zawsze i nikt nas do Europy nie musiał zapisywać.

Jeszcze raz chcę bardzo podziękować inicjatorce tych corocznych uroczystości Pani Wacławie Kamieńskiej i życzę jej dużo, dużo zdrowia – a musicie Państwo wiedzieć, że Pani Wacława ma 96 lat, tak proszę Państwa... rocznik 1922!

Serdecznie pozdrawiam i będę czekał do następnego roku, do następnej uroczystości zorganizowanej przez Panią Wacławę –Szczęść Boże.

Robert Szala 1.X.2018

Kilka moich fotografii z tej uroczystości.

5
Ocena: 5 (9 głosów)
Twoja ocena: Brak