Skip to main content

Polskie Państwo Podziemne

portret użytkownika Admin
07.03.2013 12:00
07.03.2013 15:00
logo.ipn_.jpeg

Spotkanie Klubu im. gen. „Grota” poświęcone procesowi szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego
– Piotrków Trybunalski, 7 marca 2013 r.

W dniu 7 marca 2013 r. (czwartek) o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim. Jego gościem będzie dr Paweł Kosiński, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, który przedstawi wykład pt. „Polskie Państwo Podziemne przed sądem moskiewskim”. W trakcie spotkania odbędzie się również projekcja filmu Włodzimierzu Dusiewicza pt. „Szesnastu”.

Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika przy ul. Jerozolimskiej 29.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Tego samego dnia ta sama tematyka zaprezentowana zostanie osadzonym w piotrkowskim Areszcie Śledczym. Jest to efekt porozumienia zawartego z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, mającego na celu wspomaganie procesu resocjalizacji więźniów. W ramach współpracy pracownicy IPN prezentują osadzonym wykłady zapoznające ich z historią Polski, w szczególności regionu łódzkiego w okresie 1939-1989.  Prelekcje te wpisują się w działalność informacyjno-edukacyjną IPN, skierowaną do dorosłych, która ma podnosić poziom świadomości historycznej w społeczeństwie, rozwijać zainteresowanie  historią regionu oraz kształtować postawy patriotyczne.

Tego rodzaju współpracę Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi prowadzi również
z Zakładami Karnymi w Sieradzu i w Kaliszu, a także z Aresztem Śledczymi w Ostrowie Wielkopolskim.

—————————————————————
Idea Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zrodziła się w 2002 r. w Warszawie jako efekt współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wówczas też powstał pierwszy Klub „Grota” w Warszawie. Do podstawowych zadań Klubu należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Na obszarze działania łódzkiego Oddziału IPN funkcjonują obecnie Kluby „Grota” w Łodzi, Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Głownie i w Ostrowie Wielkopolskim.

Kontakt dla mediów
Marzena Kumosińska, asystent prasowy, (42) 616-27-47, +48 662 125 951, media.lodz@ipn.gov.pl
Informacje na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej wraz z zapowiedziami kolejnych imprez można znaleźć na stronach internetowych Instytutu: www.ipn.gov.pl

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak
Grupy robocze: