Skip to main content

„Zapal znicz pamięci”

portret użytkownika Admin
21.10.2012 09:35
21.10.2012 23:35
zapal.znicz_.jpg

"Zapal znicz pamięci” – Poznań, Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Gdańsk, 21 października 2012

Uczcijmy pamięć Polaków pomordowanych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

W najbliższą niedzielę, 21 października, Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Gdańsku wspólnie z rozgłośniami Polskiego Radia w tych miastach organizują akcję przypominającą o Polakach, którzy stracili życie poczynając od jesieni 1939 roku. Organizatorzy zachęcają do robienia i przesyłania zdjęć dokumentujących akcję na adres: znicz@radiomerkury.pl

Organizatorzy zapraszają do zapalania zniczy w południe 21 października w miejscach związanych z martyrologią obywateli polskich na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy.

Symbolem losów obywateli polskich, którzy mieszkali na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej oraz w Wielkopolsce, jest w tym roku pięć postaci, zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 r.

Są to: Maria Jadwiga Kotowska, zakonnica i nauczycielka, zamordowana w lasach piaśnickich; Leon Barciszewski, działacz polonijny w Niemczech, konsul RP, samorządowiec, rozstrzelany wraz z synem w Bydgoszczy, której był prezydentem; Gerard Linke, nauczyciel i harcerz z Nekli, rozstrzelany w publicznej egzekucji w Kostrzynie; Aleksander Margolis, łódzki lekarz i społecznik, działacz Bundu, który nie opuścił swoich pacjentów, zamordowany w podłódzkich lasach; ppłk. Władysław Kiełbasa, zawodowy oficer, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, poległ podczas kampanii wrześniowej na Śląsku.

Powiązane

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak