Skip to main content
portret użytkownika Sebastian
W imieniu organizatorów Marszu, chcielibyśmy zaprosić Państwa do przestudiowania Wystawy, która tutaj w Rynku Trybunalskim jest eksponowania na temat Żołnierzy Wyklętych.

W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ustawę, że dzień 1 marca będzie dniem pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ta data nie jest przypadkowa gdyż w 1951 roku w więzieniu w Mokotowie komuniści zastrzelili przedstawicieli IV zarządu Związku Wolność i Niezawisłość.

Byli to ludzie, którzy po 1945 roku nie złożyli broni tylko kontynuowali dalej walkę o niepodległość. Ci wszyscy, którzy się nie poddali zniewoleniu komunistycznemu walczyli dalej o swoje ideały. Tymi ideami była wolna niepodległa demokratyczna Polska. Mnie, jako przedstawicielowi młodego pokolenia, ciężko jest spłacić dług wobec tych ludzi. Ludzi, którzy byli wierni swoim ideałom, którzy ginęli za te ideały, którzy walczyli tak naprawdę i byli wierni do końca wolności.

Dopiero rok 1989 przyniósł urzeczywistnienie tych marzeń. Niestety większość z tych ludzi, którzy walczyli po 1945 roku, tego nie dożyli. Zapraszam bardzo serdecznie, w imieniu organizatorów Marszu, do przestudiowania tej wystawy na temat żołnierzy wyklętych.

Dziękuję

4
Ocena: 4 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak