Skip to main content

Co dalej z Unią, co dalej ... z nami?

logo unia.jpg

Piątkowy poranek (15 kwietnia 2011 r.) przyniósł następującą informację: Unia Europejska nosi się z zamiarem wprowadzenia nowego podatku (od transakcji finansowych), który bezpośrednio zasilałby ją, bądź planuje zwiększenie składki członkowskiej dla poszczególnych krajów. Wiadomość tę przekazał p. Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu. Dodał przy tym, że takie rozwiązanie leży jak najbardziej w polskim interesie.

Już teraz wiadomo, że nie wszystkim krajom podoba się ten pomysł. Na pewno nie spodoba się Anglikom, pewnie wątpliwości będą miały także Niemcy. Znajdzie się tych krajów znacznie więcej. Pytanie, jak zachowa się rząd Polski? Janusz Lewandowski to dawny, bardzo bliski kolega premiera Tuska, więc zapewne jego opinia nie jest dla premiera bez znaczenia. Ale co weźmie górę, troska o interes Polski czy też dbałość o interesy kosmopolitycznego bytu, którego komisarzem jest dawny kolega z Kongresu Liberałów?

Unia Europejska ma chyba poważny problem. Kryzysy w poszczególnych prowincjach (Grecja, Irlandia, Portugalia, Hiszpania) już teraz poważnie obciążają budżet tego zbiurokratyzowanego kolosa, który - jak się wydaje - znalazł się pod ścianą. Pomoc dla Grecji czy Irlandii to tak naprawdę próba ratowania waluty euro. Jest to dla Brukseli sprawa bez wątpienia prestiżowa. Upadek euro w którymś z krajów już je posiadających może uruchomić falę, którą trudno będzie zatrzymać.

Upadek waluty euro oznaczałby klęskę wielkiego projektu unijnych biurokratów, pragnących krok po kroku uczynić z UE superpaństwo. Klęska tego prestiżowego projektu mogłaby być początkiem rozpadu Unii. Na jak długo unijnym biurokratom starczy determinacji i narzędzi pomocnych w tym, by ratować - kosztem dalszej konfiskaty własności ludzi - swoją babilońską konstrukcję? I czy rządom poszczególnych prowincji UE wystarczy siły i rozsądku, by się tym zakusom biurokratów i wszelkiej maści komisarzy przeciwstawić, nawet wówczas jeśli miałoby to oznaczać koniec unijnej utopii?

Paweł Sztąberek; www.pafere.org

20 kwietnia 2011

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak