Skip to main content

Historia Polski to przeszłość, która dodaje nam sił

portret użytkownika Towarzystwo Patriotyczne
KWP.gif

30 marca 2010 roku minęła 100 rocznica urodzin twórcy i Komendanta Konspiracyjnego Wojska Polskiego /KWP/ - gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. "WARSZYC" - bohatera, Syna Ziemi Radomszczańskiej.

<

Na tę okoliczność Towarzystwo Patriotyczne wydało publikację wspomnieniową pt..: "Tak trzeba", przybliżając czytelnikowi losy bohaterskiego generała i jego żołnierzy.

Książka zawiera wiele historycznie cennych informacji nt. ruchów niepodległościowych i ich walce w czasie okupacji hitlerowskiej i ustanawiania władzy komunistycznej w Polsce. Jest napisana z myślą o młodym pokoleniu, dla którego tamten etos i towarzyszące jemu wydarzenia są odległą historią.

Jest żniwem żywej relacji jednego z żołnierzy KWP ps. "Zawilec", którego losy związały się z "Warszycem" od czasów szkoły podstawowej, w której był jego uczniem. Jednocześnie jest ważnym elementem odkrywania i utrwalania zasypywanej przez system komunistyczny popiołem niepamięci najpiękniejszych kart naszej historii. Już tylko te elementy upoważniają do stwierdzenia, że powinna znaleźć właściwe miejsce w naszych domach i bibliotekach szkolnych. Także jest ważnym elementem promującym nasz region na historycznej mapie Polski. "Warszyc" rozkaz nr 1: "Polska nie może być "cierpiącą i martwą pozycją kalkulacji politycznych". (…) Jeżeli Polska za okupacji niemieckiej dla odzyskania wolności poświęciła ponad 6 milionów obywateli, w tym przynajmniej 2 miliony najlepszych swych synów, to obecnie dla tego samego celu nie może zawahać się pozbyć kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy odszczepieńców i najgorszych szumowin." (…) Ta walka pisał dalej "Warszyc", "to zagadnienie zapewnienia Polsce równowagi moralnej i ocalenia przed zgubą."

Autorem książki jest radomszczanin Pan Zdzisław Dudek. Środki uzyskane ze sprzedaży tej książki zostaną przeznaczone na kolejne wydawnictwa historyczne Towarzystwa Patriotycznego oraz na kolejne pozycje książkowe.

Cena 1 egz. książki wynosi 25,oo zł.

Tadeusz Dudkiewicz - przewodniczący TP

Radomsko, 22.02.2011.

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak