Skip to main content

Biogramy Piotrkowian

portret użytkownika witold k

Biogramy Piotrkowian. To... taką mam nadzieję, dobry pomysł na spisanie ludzi i wydarzeń czasu polskiego przełomu. Wskazanie na konkretne osoby, na tamten czas, który jak się wydaje powinien być zapamiętany. Oceniony... Wcześniej zapraszałem do publicystyki... mało tego... Prośba oczywiście zawsze aktualna... mamy stosowne tematyczne kategorie, forum... kilka dokumentów.

Dlaczego taki oddzielny lokalny pomysł... choćby dlatego, że Encyklopedia Solidarności stosuje cenzurę czy... przypadek Ryszarda Wyczachowskiego. Brak zaufania do historyków z nadania...

Pojawiły się pierwsze reakcje, odpowiedzi na zapytanie jakie posłałem mailem. Oczywiście bez debaty oceniającej pomysł, formę i sposoby nie pokażemy publicznie pomysłu.

Zapraszam do umieszczania, w grupie tematycznej: pomysłów, ocen i propozycji... w szczelności do wskazywania młodych, którzy podjęliby się tej pracy.

Nie wiem czy to powinna być oficjalny projekt czy koleżeńska forma spisywania materiał do naukowego opracowania w przyszłości.

Użyte tu słowo encyklopedia wydaje się nie na miejscu... Poszło z rozmachu z brudnopisu.

witold k

27 lutego 2010

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak
Grupy robocze:

Witam,

Witam,
Skoro Encyklopedia piotrkowskiej S ukazywać będzie się w necie, to jej układ nie ma większego znaczenia. W każdej chwili można dodać kolejną postać w odpowiednim porządku alfabetycznym.Zostawmy sprawę na potem...

Pełen biogram powinien zawierać następujące elementy:
a)"główka" zawierająca nazwisko imię (imiona), roczne daty życia, pseudonim ? jeśli był używany,
b)dane metrykalne: dokładna data urodzenia, miejsce urodzenia imiona rodziców i nazwiska panieńskie matki, informacje o zawodzie rodziców oraz o tym, czy przodkowie uczestniczyli w walkach narodowowyzwoleńczych, konspiracji itp...
c)właściwy życiorys zawierający informacje o wykształceniu, aktywności politycznej, związkowej, pracy zawodowej i społecznej, miejscu internowania, szykanach, podejmowanych akcjach - do chwili obecnej.
d)wykaz posiadanych odznaczeń, nagród itd, (oczywiście jeśli takie są)
e)informacje dotyczące założonej rodziny,(ten fragment pozostawiam pod rozwagę)
f)ewentualna metryczka o źródłach i publikacjach wykorzystanych przy opracowaniu biogramu
g)fotografia (albo nawet dwie: z okresu największej aktywności w "S" oraz współczesna)

Swoja drogą dobrze byłoby równolegle zacząć tworzyć cyfrowe foto archiwum piotrkowskiej "S" zanim fotografie ulęgną zupełnemu rozproszeniu zniszczeniu zagubieniu itd...

Proponuje skontaktować się jeszcze z p. Januarym Kowalewiczem (?) z Klubu Narodowego (?) Syn p. Januarego nosił się z zamiarem pisania doktoratu, jeśli dobrze kojarzę związanego właśnie z "S". Promotorem miał być chyba znany Panu dr. A. Adamczyk.

To tyle na dziś...Mam nadzieje, ze jakoś pomogłem, naprowadziłem i nie zagmatwałem sprawy... Do wskazanych powyżej punktów odnoszących się do biogramu, można rzecz jasna dodać inne wątki. To tylko taki szablon, który w dowolny sposób może być modyfikowany w zależności od tego, jakim zasobem informacji będziemy dysponować.
Pozostawiam pod rozwagę. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weczera.
PK

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.