Skip to main content

XIII Światowe Dni Młodzieży w Sydney 2008

portret użytkownika Admin
15.07.2008 00:00

Program XXIII Światowych Dni Młodzieży

Program ramowy

Dni w diecezjach, 10 - 14 lipca
Pobyt grup w wybranych diecezjach australijskich
Uwaga: Diecezja w Adelajdzie aprasza na okres 7-10 lipca 2008

Poniedziałek, 14 lipca
przyjazd grup do Sydney i zakwaterowanie

Wtorek, 15 lipca
Ceremonia otwarcia XXIII ŚDM i Msza święta pod przewodnictwem Kard. Geogre'a Pell'a
po mszy św. koncert powitalny.

Środa, Czwartek, Piątek, 16-18 lipca
Katechezy, festiwal młodych, koncerty i spotkania modlitewne

Czwartek, 17 lipca
Katechezy, festiwal młodych, koncerty i spotkania modlitewne
Przylot i powitanie Ojca Świętego

Piątek, 18 lipca
Katechezy, festiwal młodych, koncerty i spotkania modlitewne
Droga Krzyżowa

Sobota, 19 lipca
Pielgrzymka na Randwick - miejsce wieczornego czuwania, Spotkanie z Ojcem Świętym
Nocleg na placu (w hotelu "wielogwiazdkowym")

Niedziela, 20 lipca
Msza święta na zakończenie XXIII ŚDM Sydney 2008

Opis programu

Przebieg uroczystości centralnych (15-20 lipca 2008)

XXIII ŚDM rozpoczną się oficjalnie we wtorek 15 lipca 2008, ceremonią otwarcia. Jej istotną częścią będzie Msza św., której przewodniczyć będzie Arcybiskup Sydney Kardynał George Pell. Miejscem ceremonii otwarcia będzie rozległa przestrzeń w samym centrum Sydney.

W dniach 16, 17 i 18 lipca będzie miało miejsce triduum katechetyczne przygotowujące do Czuwania i Mszy św. z udziałem Ojca Świętego.

W godzinach porannych w kościołach i różnych salach metropolii sydneńskiej odbędą się w grupach językowych katechezy głoszone przez zaproszonych biskupów.

Komitet australijski, w zależności od liczby zgłoszonych Polaków, wyznaczy również miejsca na katechezy w języku polskim. Wydaje się, że na chwilę obecną jednym z takich miejsc może być ośrodek sióstr Nazaretanek z kościołem MB Częstochowskiej w Marayong (600 miejsc), obsługiwanym duszpastersko przez Księży Chrystusowców. W pobliżu tego ośrodka znajduje się australijski kościół św. Andrzeja (800 osób), w którym również mogłyby być katechezy w języku polskim. Komitetowi w Sydney - przy większej liczbie Polaków - zgłosiliśmy również kościół św. Wincentego w Ashfield (400 miejsc), znajdujący się w pobliżu Domu Polskiego. Do animacji wszystkich polskich katechez będziemy potrzebowali dobrych grup i zespołów.

W czasie triduum szczególne znaczenie mieć będzie także Centrum Pojednania usytuowane w pobliżu katolickiej Katedry Saint Mary, gdzie sprawowany będzie sakrament pojednania. W Centrum Pojednania będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy w ciszy przy Krzyżu ŚDM.

Podczas triduum (16, 17, 18 lipca) popołudniami i wieczorami w różnych miejscach centrum miasta odbywać się będzie Festiwal Młodych.

Pierwsze spotkanie z Papieżem i Ceremonia powitania Ojca Świętego, który przybędzie statkiem do portu i zatoki w Sydney, odbędzie się popołudniu we czwartek, 17 lipca, w tym samym miejscu w centrum miasta, gdzie będzie ceremonia otwarcia ŚDM.

Wieczorem 18 lipca ulicami Sydney i wzdłuż wybrzeży portu przejdzie Droga Krzyżowa.

Punktem kulminacyjnym ŚDM będą Czuwanie i Celebracja Eucharystii pod przewodnictwem Ojca Świętego Benedykta XVI w sobotę wieczorem i w niedzielę (19-20 lipca) na hipodromie Randwick, oddalonym ok. 9 km od centrum Sydney. Trasa pielgrzymki młodych na miejsce spotkania z Papieżem będzie przebiegać m.in. poprzez słynny most sydneński Harbour Bridge.

Komitet XXIII ŚDM w Sydney, uwzględniając niejednokrotnie konieczność wcześniejszych przylotów i późniejszych odlotów umożliwia - na wyraźną i uprzednią prośbę opiekuna grupy - zakwaterowanie jej uczestników maksymalnie do trzech dni "przed" i trzy dni "po" zakończeniu ŚDM (od piątku 11 lipca do środy 23 lipca włącznie). Mogą to być jednak inne miejsca niż te oferowane na czas samego spotkania. Wydłużone zakwaterowanie nie oznacza automatycznie otrzymania pełnego wyżywienia w tym czasie. Szczegóły należy ustalać bezpośrednio podczas kolejnych faz rejestracji grupy.

Nocleg z 19 na 20 lipca dla wszystkich uczestników ŚDM będzie na hipodromie Randwick. W związku z tym prosimy o zabranie ze sobą ciepłego śpiwora i ciepłej odzieży, gdyż w tej porze roku temperatura w nocy może spaść w Sydney do kilku stopni Celsjusza. Konieczne też są okrycia przeciwdeszczowe.

Dni w diecezjach (10-14 lipca 2008)

Uroczystości centralne w Sydney, zgodnie ze zwyczajem wypracowanym w poprzednich latach, zostaną poprzedzone pobytem grup w różnych diecezjach Australii i Nowej Zelandii. Zasadniczo diecezje te będą realizować swój program w okresie 10-14 lipca 2008 r. Jedynie diecezja Adelajda przyspiesza ten etap na dni 7-10 lipca, by w okresie 11-14 lipca udać się w formie wspólnej pielgrzymki autokarowej do Sydney.

Z etapu Dni w diecezjach wykluczona jest oczywiście diecezja Sydney oraz trzy inne wchodzące w skład metropolii sydneńskiej: Broken Bay, Parramatta i Wollongong.
Te cztery diecezje będą gospodarzami centralnych uroczystości w okresie 15-20 lipca 2008 r.

Młodzież w miarę możliwości zostanie zakwaterowana w domach (rodziny), parafiach (sale) i szkołach katolickich. W programie znajdą się spotkania z miejscowymi wspólnotami, zajęcia kulturalne, wycieczki, pielgrzymki do miejsc lokalnego kultu, modlitwa, a także udział w projektach społecznych. Zachęca się opiekunów grup do bezpośredniego kontaktu i wspólnego opracowania szczegółowego programu pobytu grupy.

Należy pamiętać, że koszty związane z przejazdem grupy z diecezji goszczącej do Sydney ponoszą sami uczestnicy spotkania, chyba że wcześniej dana diecezja australijska lub nowozelandzka przejęła ten ciężar na siebie.

Większość diecezji uwzględniając wcześniejsze terminy przylotów do Australii gotowa jest pomóc w znalezieniu zakwaterowania grupie na klika dni przed rozpoczęciem oficjalnego programu spotkania. Ważne jest jednak jak najwcześniejsze zakomunikowanie tego danej diecezji i ustalenie z jej koordynatorem warunków pobytu. Dłuższy pobyt nie gwarantuje automatycznie wyżywienia, programu i przejazdów. Wiele rzeczy można jednak ustalić w bezpośrednich rozmowach.

http://www.sydney2008.pl/

nasz Piotrkowian udział w Światowych Dniach:
http://www.trybunalscy.pl/node/221
http://www.trybunalscy.pl/node/186

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak