Skip to main content

Premier zmuszony do działania

portret użytkownika Robert Telus

W burzliwej atmosferze przebiegało piątkowe (11 września) posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, po gorączkowej dyskusji posłowie przyjęli zaproponowany przez naszego posła Roberta Telusa (PiS) dezyderatu do premiera Donalda Tuska.

Poszło o ocenę sytuacji na rynku zbóż a ściślej prawa do importowania taniego zboża, np. z Ukrainy. Zdaniem przewodniczącego komisji - Leszka Korzeniowskiego taki import, w ramach wolnej gry rynkowej, jest dozwolony. Zdaniem posłów opozycji - nie. Spór zakończył się zarządzeniem głosowania. Stosunkiem 8 do 7 głosów wniosek o przyjęcie dezyderatu przeszedł. Dezyderat skierowany zostanie na ręce premiera Donalda Tuska który wraz z radą ministrów będzie zmuszony do działania w tej sprawie.
We wspomnianym dezyderacie poruszone zostały kwestie tragicznej wręcz sytuacji na polskim rynku zbożowym. Skupy oferują rolnikom ceny, które w większości nie pokrywają nawet kosztów produkcji, narzuca się także wygórowane wymagania co do jakości sprzedawanego ziarna. Do sytuacji takiej doszło już w zeszłym roku, kiedy do Polski sprowadzono duże ilości taniego zboża z Ukrainy.
W obliczu kryzysu proponuje się rolnikom magazynowanie zboża do czasu podwyżki cen skupu. Co z tego skoro większości rolników nie stać na ryzykowne przechowywanie ziarna lub po prostu nie dysponują oni odpowiednią do tego infrastrukturą.

Mając na uwadze wyżej wymienioną sytuację Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postuluje, aby rada Ministrów:
- przyjęła działania mające na celu doprowadzenie do stabilizacji na rynku zboża,
- przeciwdziała praktykom monopolistycznym i zmowie cenowej podmiotów skupowych,
- podjęła natychmiastowe, skuteczne działania w celu zabezpieczenia polskiego rynku zbożowego przed napływem taniego ziarna z innych krajów oraz działań poprawiających konkurencyjność polskiego zboża na rynkach zewnętrznych,
- uruchomiła skup interwencyjny zbóż.

biuro Posła: http://www.telusrobert.pl/
18 września 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak