Skip to main content

Protest

solidarnosc_logo1c.jpg

Związkowcy NSZZ „Solidarność” PGE - Dystrybucja Łódź-Teren SA w piątek 06.03.2009r. wsparli protest energetyków z gdańskiej Grupy „Energa”. Wśród uczestników byli także energetycy z Piotrkowa Trybunalskiego.

ENERGA-S.A. ma siedzibę w Gdańsku jest jednym z czterech wielkich holdingów elektroenergetycznych w Polsce, posiada 17 % udziału rynku. Dostarcza prąd do 7 milionów odbiorców oraz do ponad 200 tyś przedsiębiorstw. Zatrudnia około 12 tyś osób.
Związki zawodowe działające w Grupie Energa protestują przeciwko polityce zarządu grupy. Zarzucają przerzucanie kosztów związanych z nieudolnym zarządzaniem na społeczeństwo, prowadzenie restrukturyzacji bez uzgodnień ze związkami zawodowymi, nie respektowanie zawartych porozumień, łamanie prawa pracy i praw związkowych oraz brak dialogu społecznego. Związki zawodowe uznały, że tylko „zdecydowane przeciwstawienie się niekompetencji i arogancji osób odpowiedzialnych za zarządzanie Grupą Energa oraz walka o przestrzeganie prawa pracy może uchronić pracowników przed utratą miejsc pracy”.

Związkowcy wręczyli petycję Wojewodzie Pomorskiemu - zażądali skontrolowania Zarządu Grupy Energia. Przed siedzibą Firmy spalili umieszczoną na taczce kukłę symbolizującą prezesa firmy Mirosława Bielinskiego.

W proteście wzięły udział liczne centrale związkowe z całej Polski (około 4.5 tyś. osób). Bardzo liczną grupę stanowili stoczniowcy i górnicy. Energetycy z Piotrkowa przyłączyli się także do protestu w Gdańsku gdyż w naszej Grupie PGE zauważamy podobne problemy, a poza tym sprzeciwiamy się prywatyzacji sektora Energetycznego w Polsce. Protest w Gdańsku został nieco przyćmiony protestami zbrojeniówki w Warszawie, gdzie problemy są jeszcze większe niż w energetyce.

Piotr

10 marca 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak