Skip to main content

Zmiany na portalu, nowe funkcje i możliwości

portret użytkownika TBM

Witam Państwa na nowym portalu Trybunalscy.pl. Pan Witek Kowalczyk poprosił mnie o dodanie do portalu nowych funkcjonalności, które pozwolę sobie teraz Państwu przedstawić.

Po pierwsze - i to jest największa zmiana - dodana została możliwość tworzenia grup tematycznych. Jak działają takie grupy? Do każdej z nich można się zapisać i wówczas będą widoczne wszystkie artykuły pisane na potrzeby grupy. Oznacza to, że każdy z Państwa będzie widział trochę inną zawartość portalu - w zależności od tego do jakiej grupy się zapisał. Na przykład na liście "ostatnio dodanych" osoba, która będzie w grupie "historycy" zobaczy tylko artykuły oznaczone jako publiczne i te z grupy "historycy" nie zobaczy natomiast artykułów przeznaczonych tylko dla innych grup.

Takie podejście pozwala Państwu profilować portal według własnych chęci i zainteresowań, co (gdy portal obrośnie tradycją i setkami tekstów) jest sporym ułatwieniem.

Grupy może tworzyć administrator - prośby proszę kierować do p. Kowalczyka.

Zachęcam Państwa do przystąpienia przynajmniej do grupy "Trybunalscy.pl" - to ułatwi komunikację ze wszystkimi użytkownikami a ponadto pozwoli na dodanie tekstu widocznego dla wszystkich zalogowanych użytkowników ukrywając go przez anonimowymi gośćmi portalu (gdyby zaistniała taka potrzeba). Należeć można do wielu, a nawet wszystkich istniejących grup.

Drugą istotną zmianą jest podział artykułów na działy tematyczne. Pozwala to na grupowanie tekstów o zbliżonej tematyce i ułatwia nawigację.

Dość "widowiskową" funkcjonalnością jest kalendarz: by dodać do niego wpis trzeba stworzyć nowy tekst typu "wydarzenie" - dopisanie na listę najbliższych wydarzeń i do kalendarza następuje automatycznie.

Do Państwa dyspozycji (po zalogowaniu) oddany jest również system wiadomości prywatnych. Znajdujący się po lewej link "Skrzynka pocztowa" - widoczny tylko po zalogowaniu - pozwala Państwu wysłać krótką wiadomość do dowolnego zalogowanego użytkownika. Będzie mógł ją odebrać przy następnym logowaniu.

Podczas tworzenia tekstu istnieje możliwość dodania do niego zdjęcia - służy do tego zakładka "Attach image" widoczna podczas edycji. Gdy tekst zostanie dodany jego Autor widzi ponadto zakładkę "Images" - pozwalającą na dodanie większej liczby zdjęć (do 5.).

Chciałbym w tym miejscu powiedzieć kilka słów o tworzeniu tekstu (zwłaszcza artykułów). Podczas tworzenia proszę uważnie i świadomie wskazać do jakich tematów tekst chcielibyście Państwo go zaliczyć a także dla jakich grup tematycznych ma być widoczny. To bardzo ułatwi innym użytkownikom nawigację i ułatwi korzystanie z serwisu. Dodanie do zbyt dużej liczby działów spowoduje niepotrzebne zamieszanie, zaś niedodanie do żadnego utrudni dotarcie czytelnikom. Uwaga: jeśli po dodaniu tekstu pokaże się on na tle napisu "UNPUBLISHED" oznacza to, że tekst został dodany, ale czeka na akceptację redakcji przed publikacją.

Blogi i artykuły redakcyjne mogą tworzyć tylko te osoby, które otrzymają takie uprawnienie od administratora strony. Kontakt w tej sprawie proszę nawiązać z p. Witkiem Kowalczykiem.

Zachęcam do dodawania zdjęć do galerii. Tu również można je grupować, wstawiając do odpowiedniej galerii. Nowe galerie może tworzyć Admin - apele jak poprzednio: do p. Kowalczyka.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o systemie subskrypcji. Każdy z Państwa może zażyczyć sobie powiadamiania mailem o pojawieniu się w wybranym tekście nowego komentarza - służy do tego link "powiadom mailem" umieszczany pod każdym tekstem. Dodatkowo link "powiadomienia o nowościach" umożliwi Państwu "zaprenumerowanie" powiadomień mailem gdy pojawi się tekst określonego typu, o określonej tematyce czy w wybranej grupie.

A propos linku "moje konto" - zachęcam do wypełnienia pól formularza, zwłaszcza zdjęcia i kilku słów o sobie. Pozwoli to Państwu lepiej się poznać.

Wszelkie pytania i uwagi natury czysto technicznej a dotyczące strony proszę kierować na mój adres najlepiej przez link "kontakt" - dział administracja) lub - najprościej - jako komentarz do tego tekstu.

Życzę Państwu miłego i owocnego korzystania ze strony.

Bartek Mańk
ps
występujące na stronie "angielszczyzmy" znikną stopniowo i niedługo. Jeśli ktoś z Państwa chciałby podjąć się trudu pomocy przy tłumaczeniu - proszę o kontakt ze mną, lub p. Kowalczykiem.

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Wielka radość mnie wypełnia...

portret użytkownika witold k

Pan Bartek włożył w nasz Portal, w tych dniach, kilkadziesiąt godzin pracy. W ten sposób moje i moich współpracowników plany i nadzieje związane z wykorzystaniem internetu do realizacji w praktyce społeczeństwa otwartego spełniają się. Mamy super maszynę... czy ją wykorzystamy? Ach... gdyby statystyki odwiedzin przetworzyły się na interaktywną aktywność.

Wczoraj 27 maja 08

portret użytkownika Admin

był przejazdem w Piotrkowie Pan Bartek Mańk. http://www.trybunalscy.pl/user/3 To belfer, maksymalnie zaangażowany w swych: naukowych, zawodowych obowiązkach i... nasz darczyńca.

W późnych godzinach wieczornych pomówiliśmy o Drupalu programie w którym jest napisana obecna wersja portalu. Jako Adminowi trochę mi przybyło wiedzy... nie za dużo... choć mowy i przykładów było sporo. Proszę zarejestrowanych użytkowników o zapoznawanie się z Portalem o ciągle poznawanie jego możliwość i korzystanie z nich. Taka będzie nasza internetowa społeczność jaka nasza chęć pracy i współpracy.

Oglądam...

Witam serdecznie wszystkich twórców portalu.
Oglądam każdą z prezentowanych tu coraz nowszych wersji. Ostatnia podoba mi się najmniej. Mimo ewentualnych większych możliwości, o których pisze Witek, moim zdaniem jest ona najmniej czytelna. Włączyłam, zobaczyłam dużo tekstów, tabelek, literek i ... zrezygnowałam z czytania.
Proszę przemyśleć czy warto rezygnować z bardziej przyjaznej widzowi szaty Trybunalskich.
Pozdrawiam.
Wiesława Olejnik

Która...

portret użytkownika witold k
cytuję Gość

Witam serdecznie wszystkich twórców portalu.
Oglądam każdą z prezentowanych tu coraz nowszych wersji. Ostatnia podoba mi się najmniej. Mimo ewentualnych większych możliwości, o których pisze Witek, moim zdaniem jest ona najmniej czytelna. Włączyłam, zobaczyłam dużo tekstów, tabelek, literek i ... zrezygnowałam z czytania.
Proszę przemyśleć czy warto rezygnować z bardziej przyjaznej widzowi szaty Trybunalskich.
Pozdrawiam.
Wiesława Olejnik

Witam serdecznie, może wreszcie... Wiesiu dziękuję za wypowiedź w spr,. skórki - pytam w ankiecie o tę sprawę.Skórka to ważny element budowania atmosfery. W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na rozdzielczość monitora. Obecnie standardem jest 1280 na 800 pikseli może być jeden stopień niżej lub wyżej. Rozdzielczość dużo poniżej nie dość, że jest nie dobra dla oczu to i nie pokazuje w pełniej krasie większości grafiki. teraz mam prośbę... Wiesiu nie wiem jak często odwiedzasz trybunalskich.pl Więc to co dla Ciebie jest najlepsze w skórkach: to Drupal czy jeszcze jPortal do którego nie ma powrotu - to to co widać pod linkiem "stara strona" Obecnie włączyłem 3 skórkę Drupala. Jeśli wolno to twoim zdaniem pierwsza czy druga była lepsza. A tę spróbuj zobaczyć w większej rozdzielczości. Chciałbym ustalać taką skórkę, która odpowiada jak największej liczbie użytkowników. Wiesiu jeśli byś się zarejestrowała to mógłbym udostępnić dostępne skórki i poprosić o opinię na ich temat. mamy do wyboru 5 skórek reszta nie za bardzo.Swoja droga może kiedyś ktoś zrobi nam specjalną skórę.

witold k

Dziękuję!

Teraz mi się podoba.
Słownictwa internetowego nie rozumiem.
Pozdrawiam serdecznie.
W.Olejnik

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.