Skip to main content

Grzegorz Lorek

Rocznica umykająca?

portret użytkownika grzegorz

Minęła kolejna rocznica umykająca wśród współczesnych wydarzeń. Przyjmuje się, że 16 lutego 1941 r. powstała polska legendarna formacja wojskowa cichociemnych. Słowo ˝formacja˝ niezbyt szczęśliwie oddaje charakter owej grupy. Nie byli zwartą formacją ani oddziałem wojskowym, nie posiadali barw, sztandaru ani patrona, nie odwoływali się też do tradycji jakiejkolwiek wcześniej istniejącej jednostki wojskowej. Ich działalność z punktu widzenia ówczesnego sposobu prowadzenia wojny była czymś zupełnie nowym.

Debata Radia Łódź

portret użytkownika grzegorz
movie: 
See video

Wydarzenia marcowe

portret użytkownika grzegorz

Wydarzenia marcowe lub Marzec 1968. Geneza tego, co wydarzyło się prawie 54 lata temu, jest trudna do uchwycenia. Historycy zajmujący się polskimi dziejami po 1945 r. są zdania, że ów wielopłaszczyznowy i trudny do ostrego zdefiniowania kryzys społeczny rozpoczął się już w 1967 r., a wygasł dopiero latem 1968, rok później. Nie można choć nie wspomnieć o głównym wątku tego kryzysu, jakim było rozczarowanie społeczeństwa powolnym, ale niezwykle skutecznym kurczeniem się obszaru swobód obywatelskich i oczywiście elementów demokracji po ważnych wydarzeniach i przemianach w roku 1956.

Wrogie siły bedą podsycały

portret użytkownika grzegorz
movie: 
See video

Sytuacja zmierza ku konfliktowi

portret użytkownika grzegorz
movie: 
See video

Styczeń 1863 roku w Piotrkowie i okolicach

portret użytkownika grzegorz

Powstanie które wybuchło w styczniu 1863 roku przez wielu historyków osądzane jest bardzo surowo, jednak są to badacze, którzy popełniają błąd prezentyzmu, przykładając współczesną miarę do wydarzeń i okoliczności, które doprowadziły do rozpoczęcia tego zrywu.

Świadkowie TAMTYCH DNI

portret użytkownika grzegorz
Kora Bazylewicz.jpg

Czas. Ten surowy sędzia z uwagą przegląda szeregi uczestników dawnych wojennych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Kilka dni temu 28 grudnia 2021 odeszła na wieczną wartę Hanna Kępińska – Bazylewicz podpułkownik Wojska Polskiego, łączniczka Armii Krajowej, zasłużony działacz społeczny, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Drugiego dnia stycznia skończyłaby 99 lat.

Urodziła się na początku lat dwudziestych XX wieku w rodzinie o wojskowych tradycjach. Jej ojciec był wyższym oficerem a mama świetną pianistką.

Poseł Grzegorz Lorek, posiedzenie nr 44 w dniu 15-12-2021

portret użytkownika grzegorz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Prawdziwe Boże Narodzenie, święto, w które wspominamy narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa, jest w Polsce szczególnym dniem. Dzisiejsze Boże Narodzenie będące ważną pamiątką wynikającą z wydarzeń katolickiego roku obrzędowego różni się nieco w szczegółach od święta, jakie obchodzili nasi przodkowie.

Grzegorz Lorek - oświadczenie z 1 grudnia 2021 r.

portret użytkownika grzegorz
movie: 
See video
Subskrybuj zawartość