Skip to main content

Wspomnienia niezbyt miłe

portret użytkownika witold k

Historia Solidarności Energetyków piotrkowskich na tle ówczesnego czasu w Piotrkowie i Łodzi

14.01.1989 Ogloszenie KZ S.jpg
Właśnie minęło 36 lat
Notatkę - zajawkę napisałem w styczniu 2018 na rok przed rocznicą. To było wydarzenie... Grupa Robocza KK środowisko nieuznające rozwiązania związku zawodowego jako działań niezgodnych z MPP utrzymało działalność struktury przez całe lata Juty Wojskowej, a po 1989 na złość całej ekipie (Geremek Kiszczak) ponownie zafunkcjonowało we wierchuszce NSZZ"S". Naprawdę: historia, która nakazuje zdjąć czapkę przed nami, została całkowicie w moim środowisku pracy zlekceważona. Może w kolejnych okrągłych rocznicach dojrzeją.
portret użytkownika witold k

Mój 13 grudnia

Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum

Na wstępie: Od lat czekam na spisywanie naszej lokalnej historii przełomu. Na portalu funkcjonują stosowne fora, grupy tematyczne, powstaje lokalna encyklopedia Solidarności. Niestety! Ale ciągle mam nadzieję, że coś się zmieni. Jednak czekać w nieskończoność nie można.

Zatem: Z pochodzenia, że tak powiem, z wyposażenia genetycznego jestem inteligentnym raptusem. Znajduję także ważnych wielkich przodków, którzy zapewne wyposażyli mnie w bezkompromisowość, odwagę, poświęcenie... Nie chodzę na łańcuchu, nie cierpię koterii.

Oskarżony o zbrodnię komunistyczną Witold Ł. stał się skazanym Witoldem Łuciukiem

portret użytkownika Z sieci

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności dla Witolda Łuciuka, zastępcy naczelnika więzienia w Barczewie i jednocześnie funkcjonariusza SB na etacie niejawnym, za znęcanie się nad więzionymi tam w latach 80. członkami władz NSZZ „Solidarność” (m.in. Andrzejem Słowikiem i Jerzym Kropiwnickim) oraz kierownictwa KPN (m.in. Tadeuszem Stańskim). Sąd stwierdził, iż zostali oni umieszczeni na specjalnym oddziale o warunkach najgorszych nie tylko w tym więzieniu. Sąsiadowali tam ze niemieckim zbrodniarzem wojennym Erichem Kochem.

Blaski i cienie ZChN w Piotrkowie Trybunalskim

portret użytkownika witold k
zchnlogo.jpg

z naszego archiwum w 35. rocznicę powstania ZChN

Zainspirowany przez Marka Jurka

W 1984 roku, po odrzuceniu przez oficjeli „antykomunistycznego” podziemia - próby kontaktu Władysława Siły- Nowickiego z Czesławem Kiszczakiem; po ostro zarysowanym konflikcie Wałęsy z późniejszą Grupą Roboczą Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; po lewackim obliczu znacznej części podziemnego wydawnictwa np. Robotnik i wielu innych symptomach zbliżania się kolejnego oszustwa - trzeba było zachować niezależność.

Wspomnienie niezbyt miłe (13)

portret użytkownika witold k
bl_jerzy_popieluszko.jpg

z naszego archiwum

Byłem tam w październiku 1984 – na Żoliborzu.

Czterdzieści lat to wystarczająco dużo aby na nowo podzielić się (w jednym miejscu) bardzo mocnym doświadczeniem.

Mowa o osobistym udziale w modlitwie w kościele zbudowanym odwrotnie – tyłem do ulicy - (błogosławiony Stefan Wyszyński) zraz po podaniu komunikatu o tym, że znaleziono ciało kapłana Jerzego Popiełuszki. W rozproszeniu w kilku miejscach o tym wspominam.

Prawdziwe i fałszywe rocznice. Armia Czerwona, PKWN i Powstanie Warszawskie.

portret użytkownika Jacek Łukasik

W bieżącym roku Polacy świętowali 80-letnią rocznicę wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej. I znowu, jak co roku okazało się, że te doniosłe obchody, tak ważne dla każdego z nas, stały się powodem historycznych kłótni i przeinaczeń, które tak naprawdę nie mają racjonalnych podstaw i w większej mierze są ordynowane poprzez wrogie Polakom ośrodki dezinformacyjne. Bo co tak naprawdę jest nieprawdziwego i złego w stwierdzeniu, że osiemdziesiąt lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Polskę i przegnała z naszej ojczyzny niemieckich okupantów?

portret użytkownika witold k

Operacja „Zorza”

Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum. Ponownie przewieszam swoj tekst z 2012

Wspomnienie w 25 rocznicę III papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny.

Odnosząc się z szacunkiem i podziękowaniem za to, co przygotowuje łódzki Kościół, z okazji 25 rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego do Łodzi - kilka słów refleksji opisujących tamten czas.

Mój 4 (ten z 1989r) czerwca

portret użytkownika witold k
Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum

Pewnie się starzeję, choć raczej spełniam prośby portalu o potrzebie zapisywania naszej współczesnej historii. Był już „mój 13 grudnia” i nie tylko.

Mój 4 czerwca, a dokładnie 5, to wejście smoka w byłym Zakładzie Energetycznym Łódź-Teren.

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów wraca do komisji

portret użytkownika Biuro Posła Grzegorza Lorka

Sejm w środę (22.5.2024) ponownie skierował do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Podczas debaty do projektu zgłoszono poprawki oraz wniosek o odrzucenie projektu.

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów ma zaimplementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Zgodnie z projektem ochroną zostaną objęte osoby zgłaszające naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby.

Subskrybuj zawartość