Skip to main content

Historia

Jeden przeciw stu. Ostatni bój "Szczerby"

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
24.02.2024 12:00
24.02.2024 14:00

Jeden przeciw stu. Ostatni bój "Szczerby": https://youtu.be/D9dWde0Sj_E

Wielkiemu Rodakowi kapralowi Marianowi Królowi w 80 Rocznicę Jego śmierci.

portret użytkownika Trybunalska Alternatywa

Mija 80 rocznica bohaterskiej śmierci Mariana Króla, o pseudonimie "Szczerba" kaprala Armii Krajowej z Oddziału partyzanckiego "Trojan"
Na początku 1944 roku przy ul. Budki w Piotrkowie Trybunalskim żołnierze AK z Oddziału "Trojan" nieopatrznie zastrzelili Hitlerowca. Czy wykonywali rozkaz? Tego nie wiemy? Konsekwencje tej akcji były tragiczne: przez zemstę Niemcy bezwzględnie rozstrzeliwali piotrkowskich zakładników i umieszczali listy rozstrzelanych na słupach ogłoszeniowych. Okupanci w ten sposób chcieli sterroryzować tubylców. "Szczerbiec" brnął

84. rocznica pierwszej deportacji Polaków

MB_Katynska.jpg

z naszego archiwum

70. Rocznica pierwszej deportacji Polaków z Kresów wschodnich w północne rejony ZSRR

Poszli w bój bez broni?!

portret użytkownika Z sieci

Otrzymałem zaproszenie na uroczystości Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego od biuro@odszkodowani z ze wstępem w postaci piosenki o tym jak to „nasi chłopcy poszli w bój bez broni”.

Dlaczego upowszechnia się tę prześmiewczą piosenkę, ukazującą Polaków jako narwańców i kretynów? Szlachta, która przystąpiła do Powstania, miała bardzo dobrą broń myśliwską „na grubego zwierza”, a chłopi mieli kosy na sztorc lepsze od bagnetów – owszem – brakło armat. Ale przypominam, że to Powstanie „bez broni” trwało grubo ponad rok.

125. rocznica śmierci Macieja Kowaczyka

portret użytkownika witold k

Wobec skumulowanego szaleństwa w jakim niestety musimy uczestniczyć. Mowa o oszołomstwie nowej administracji III RP pod politycznym kierownictwem p. Donalda Tuska. W sytuacji kiedy jeszcze nie wiemy; okiełznać czy wyrzucić.

więcej niebawem

„Utraconych teleranków” w tym roku nieco mniej

portret użytkownika Z sieci

Co roku z okazji kolejnej Rocznicy Wprowadzenia stanu wojennego, czyli wybuchu wojny „Jaruzelsko-polskiej”, media zamieszczają wspomnienia różnych osób z ich doświadczeń tego dnia. I zawsze Szanowni Redaktorzy płci obojga opowiadają o swojej wielkiej krzywdzie – bo nie obejrzeli teleranka. Jakoś nie zdarzają się w tych wspomnieniach tacy, którym „panowie milicjanci zabrali tatusia, a mamusia potem bardzo płakała”, ani tacy, którzy wspominali, że „tatuś/mamusia nie wrócili do domu, bo byli na strajku i stamtąd wzięli ich do aresztu”.

Rocznica kapitulacji polskiej załogi na Kremlu

portret użytkownika Z sieci

7.listopada 1612 r. skapitulowała polska załoga stacjonująca na Kremlu od 2 lat. Polacy wkroczyli tam w wyniku miażdżącego zwycięstwa w bitwie pod Kłuszynem nad przeważającymi siłami koalicji rosyjsko-szwedzkiej. W następstwie tej bitwy wojska polskie opanowały Kreml, a car Wasyl Szujski abdykował i złożył hołd królowi Polski Zygmuntowi III Wazie. Car i jego brat książę Dymitr zmarli na zarazę w zamku w Płocku i pochowani zostali w Warszawie w cerkiewce w tym celu specjalnie wzniesionej.

Spowiedź, część druga.

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

O Dziadkach Korzeniowskich napisałem na trybunalscy.pl kilka lat temu. Dziadkowie Kazimiera i Bronisław byli pasjonatami swojego fachu nauczycielskiego. Byli wychowawcami, przyjaciółmi i powiernikami dla mieszkańców Krzyżanowa i okolic. Znani byli jako inicjatorzy różnych pożytecznych przedsięwzięć na rzecz wiejskiej społeczności. Byli powszechnie lubiani i szanowani. To co napisałem powyżej o moich Dziadkach ze strony Ojca wiem z autopsji, ponieważ jako dzieci, moje Kuzynki i Siostry: Marysia, Margarita, Hania, Krystyna, Zosia i ja często bywaliśmy w Krzyżanowie.

Pokój w Izraelu zależy nie tylko od Żydów i Palestyńczyków

portret użytkownika Z sieci

Wojnę z Izraelem prowadzą dwie organizacje zbrojne: Hamas i Hezbollah. Finansowane są przez Arabię Saudyjską, Syrię i Iran. Izrael ma bezwzględne wsparcie USA. Pokoju nie będzie, póki nie dojdzie do uzgodnień zaakceptowanych przez Palestynę, Izrael, Arabię Saudyjska, Syrię, Iran i USA.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

10 października 2023

Wybory 2023. Czy można było inaczej 11

portret użytkownika witold k

Nie można było? Dlaczego nie można było!

Subskrybuj zawartość