Skip to main content

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Jana M. Małka – założyciela wolnorynkowej Fundacji PAFERE

malek_160x160.jpg

22 listopada 2016 roku, w Pałacu Prezydenckim miała miejsce podniosła uroczystość. Założyciel Fundacji PAFERE a obecnie jej honorowy prezes, Jan Michał Małek, odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, order naszemu Założycielowi wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP - Adam Kwiatkowski. Drugie, co do rangi (po Orderze Orła Białego), odznaczenie państwowe, ustanowione przez sejm w 1921 roku, Jan Michał Małek otrzymał za całokształt działalności dla dobra Polonii i Polski.

"Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Jan Michał Małek bardzo aktywnie włączał się w działalność pomocową dla Solidarności" - powiedział podczas uroczystości Adam Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że po wydostaniu się z Polski w 1958 roku, Jan Michał Małek najpierw osiadł we Francji, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkuje do chwili obecnej. W USA zaangażował się w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego był członkiem, oraz Studium Spraw Polskich, organizacji skupiającej naukowców polskiego pochodzenia w USA i Kanadzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, Jan Michał Małek włączył się w ruch na rzecz „Obalenia Jałty” i w działalność organizacji „Pomost”, której głównym celem było pośredniczenie między Polonią amerykańską, a ruchem "Solidarności" w Polsce. W 2000 roku założył w USA fundację Polish-American Foundation for Economic Research and Education (PAFERE). W 2007 roku powołał do życia jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.

Jan Michał Małek jest także współfundatorem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, która przyznawana jest corocznie dla autorów najwybitniejszych dla krzewienia polskości prac literackich i publicystycznych. Wręczenie nagród odbywa się zawsze 11 listopada - w dniu Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości nadania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Janowi Michałowi Małkowi towarzyszyła małżonka Krystyna. Obecni byli także przedstawiciele Zarządu Fundacji PAFERE - prezes Jan Kubań oraz Piotr Żak.

Więcej informacji na temat Jana Michała Małka przeczytać można na Wikipedii:
- wersja w języku polskim...
- wersja w języku angielskim...

Więcej informacji o odznaczeniu założyciela PAFERE na stronie Prezydenta:
- kliknij tutaj...

PSz: http://prokapitalizm.pl/

25 listopada 2016

5
Ocena: 5 (4 głosów)
Twoja ocena: Brak

Puzzle

portret użytkownika witold k

Powiem tak. Puzzle, malutkie puzzle, jakie konsekwentnie obecna koalicyjna (mam nadzieje do końca kadencji i dużej) układa zarysowują prawidłowy obraz. Uznanie dla pana Małka jest tutaj jasnym znakiem wskazującym, że oddolna merytoryczna, trudna, praca na rzecz świadomości i wolności wolnorynkowej jest widziana i realizowana.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.