Skip to main content

Rocznica obrony Gór Borowskich - 1939

portret użytkownika Robert Szala

Wczoraj 06.IX.2015 roku przy pomniku obrońców z września 1939 roku na Borowej Górze zorganizowane zostały uroczyste obchody 76. Rocznicy Obrony Gór Borowskich gdzie polski żołnierz bronił Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą.

To miejsce, w którym rozegrała się jedna z najbardziej zaciętych bitew września 1939 roku. Mini galeria

W bitwie na Górach Borowskich zwanych „Piotrkowskimi Termopilami”, położonych na terenie gminy Wola Krzysztoporska poległo w kampanii wrześniowej 663 żołnierzy, w tym: 16 oficerów, 67 chorążych i podoficerów oraz 580 szeregowych z 2. Pułku Piechoty Legionów walczących pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń każdego roku na początku września u stóp znajdującego się tam pomnika organizowane są patriotyczne uroczystości.

W tym roku rozpoczęły się one o godzinie 10.00. Przybyło wielu zaproszonych gości, wśród nich posłowie i senatorowie RP, prezydenci miast, przedstawiciele zakładów pracy, stowarzyszeń i młodzieży szkolnej, wojska polskiego, straży pożarnych i licznie zgromadzonego społeczeństwa pragnących wziąć udział w tej religijno – patriotycznej uroczystości. Przybyło też bardzo dużo pocztów sztandarowych. Była uroczysta msza polowa, okolicznościowe przemówienie, apel poległych i salwa honorowa. Złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych tam bohaterów. Była to piękna uroczystość dla wszystkich zgromadzonych oraz lekcja historii i patriotyzmu dla młodzieży, aby pamiętali o tych co przelewali krew w obronie wolnej i niepodległej Polski.

Robert Szala 07.IX.2015

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak

Uroczystości poświęcone bohaterom bitwy piotrkowskiej

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
5

Uroczystości poświęcone bohaterom piotrkowskich Termopil w dniach 5/6 września 2015 roku
http://www.trybunalscy.pl/node/7937

Rocznica obrony Gór Borowskich - 1939

portret użytkownika Robert Szala

Przepraszam, że tylko ,,mini galeria" ale jedną ręką trzymałem wiązankę kwiatów do złożenia pod pomnikiem, a drugą robiłem foto i nawet nie mogłem się przemieszczać.

Może

portret użytkownika Admin
cytuję Robert Szala

Przepraszam, że tylko ,,mini galeria" ale jedną ręką trzymałem wiązankę kwiatów do złożenia pod pomnikiem, a drugą robiłem foto i nawet nie mogłem się przemieszczać.

Może pojawią się inne galerie - zapraszamy.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.