Skip to main content

Dziś wspominamy bł. Jana Pawła II

portret użytkownika Admin

22 października w 34. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II obchodzimy liturgiczne wspomnienie błogosławionego.Datę tę wyznaczył Watykan w związku z beatyfikacją polskiego papieża w 2011 roku.

Tuż przed mszą beatyfikacyjną 1 maja 2011 roku Watykan postanowił, że święto nowego błogosławionego obchodzone będzie w diecezji rzymskiej oraz w diecezjach w Polsce 22 października, czyli w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Decyzja ta oznacza, że w przypadku Jana Pawła II nie wprowadzono kultu uniwersalnego, lecz pozostał on na szczeblu lokalnym.
Tymczasem kult ten rozszerza się. Kilka miesięcy po beatyfikacji watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę, aby dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka mogli obchodzić również wierni w hiszpańskim mieście Kartagena, o co oficjalnie wystąpili. Podobne petycje napływają do kongregacji także z innych krajów.

Pierwsze obchody święta błogosławionego Jana Pawła II w Rzymie w październiku zeszłego roku miały bardzo uroczysty charakter i odbyły się na Lateranie pod przewodnictwem papieskiego wikariusza dla diecezji rzymskiej, kardynała Agostino Valliniego.

Na ten rok nie zapowiedziano żadnych specjalnych uroczystości. Tak, jak niemal codziennie, w poniedziałek rano odprawiono Mszę św. przy grobie papieża w bazylice świętego Piotra.

www.niezalezna.pl

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak