Skip to main content

60-ta rocznica śmierci Romana Dmowskiego

portret użytkownika Robert Szala

z naszego archiwum

Przeglądając zasoby archiwalne portalu natknąłem się na informację o Mszy świętej u Ojców Jezuitów. Informacja, artykuł, lekcja historii, jakiej dokonał Pasternik, skłania mnie do poinformowania, także zachowania pewnego porządku historycznego, że: Piotrkowianie także uczcili 60-tą rocznicę śmierci Romana Dmowskiego i to na Jasnej Górze w Częstochowie.

Jako prezes Stronnictwa Narodowego powiatu piotrkowskiego wykonałem osobiście to wotum (na fotografii), które następnie na uroczystej Mszy św. (02.I.1999 r.) w kaplicy cudownego obrazu jasnogórskiego sanktuarium, ofiarowaliśmy do zbiorów wotywnych Jasnej Góry - przy ołtarzu został również odczytany list intencyjny (na fotografii) napisany przeze mnie.

Wcześniej konsultowałem z o. dr Janem Golonką, Kuratorem Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, czy wszystko jest zgodne ... i taka ciekawostka... stwierdził, że Maryja nie ma na twarzy charakterystycznej blizny (cięcia) na moim wygrawerowanym przeze mnie jagiellońskim orle - musiałem zabrać wotum do Piotrkowa, do poprawki, gdyż o.Golonka był bardzo "uczulony" na tego rodzaju szczegóły (na uroczystość poświęcenia i ofiarowania było już jak trzeba! - zrobiłem owe "cięcia").

Wotum składa się z calowej owalnej deski dębowej o wysokości ok.pół metra, a na nim umieszczony jest wycięty orzeł (ryngraf NSZ-tu) z blachy 6-cio milimetrowej mosiężnej i grawerowany rylcami ręcznie. Również napis pod orłem wykonany jest na blasze 6-cio mm mosiężnej. Oba te elementy są przymocowane do deski dębowej za pomocą podwójnych śrub.

To tyle historia sprzed 11-tu lat - w którym miejscu Jasnej Góry to wotum zostało umieszczone, nie wiem... kilka lat temu zapytałem o to o.Golonkę, lecz wśród tylu jego zajęć i obowiązków nie było czasu na dokładną odpowiedź - może ktoś z czytelników strony Trybunalscy.pl widział?

Robert Szala

23 luty 2012

3
Ocena: 3 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak

Wspomnę - przypomnę

portret użytkownika pasternik

Wspomnę - przypomnę, że artykuł o Mszy u Ojców Jezuitów. ukazał się w wydawanym wtedy w Piotrkowie periodyku polityczno-biznesowym "Piotrkowskie co gdzie kiedy..." Że był to organ związany z (jak jestem zorientowany) z senatorem hrabią Zamojskim. Była to próba powrotu do życia Narodowej Demokracji w mundurku SND. Wspominam po to aby po latach uzmysłowić ówczesne podziały i dzisiejszy bilans.

Więcej na ten temat mógłby powiedzieć January Kowalewicz.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.