Skip to main content

Krzyże i Trybunał Konstytucyjny Włoch

portret użytkownika Admin

Krzyże to wewnętrzna sprawa Włoch, a nie Strasburga

Czwartek, 7 stycznia 2010 roku

Trybunał Konstytucyjny w Rzymie uznał w sprawie obecności chrześcijaństwa w miejscach publicznych wyższość prawa włoskiego nad systemem Rady Europy. To odpowiedź na kontrowersyjną decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który ukarał państwo włoskie za krzyże w szkole.
Sędziowie uznali, że pomiędzy orzeczeniem strasburskiego Trybunału a prawem włoskim jest konflikt, który wynika z braku uprawomocnienia. Zdaniem Katolickiego Instytutu Praw Człowieka i Rodziny, decyzja ta jest właściwym ostrzeżeniem przed ideologicznie motywowanymi orzeczeniami Trybunału Europejskiego oraz przekraczaniem przezeń granic kompetencji. Niektórzy włoscy prawnicy twierdzą natomiast, że orzeczenie włoskiego Trybunału Konstytucyjnego może zaszkodzić religijnej i światopoglądowej wolności w całej UE.
Nim projekt orzeczenia trafił do włoskiego TK, tuż przed Świętami zajął się nim włoski Senat. Jak powiedział senator Stefan Ceccanti, profesor prawa konstytucyjnego, krzyże w szkołach włoskich powinny pozostać, ponieważ symbol krzyża jest związany nieodłącznie z państwem włoskim.

Włoski senator dodał, że podstawowym dokumentem regulującym prawo we Włoszech jest konstytucja. Wynika to z „kultury religijnej oraz historycznego dziedzictwa narodu włoskiego, które kreśli granice konstytucji”.

Rząd włoski zobowiązał się do odwołania od decyzji Trybunału w Strasburgu powołując się od samego początku na artykuł siódmy włoskiej konstytucji który brzmi: „Państwo i Kościół są niezależne i suwerenne. Relacje między Kościołem katolickim i państwem włoskim regulują traktaty laterańskie, które ustanawiają zasadę wzajemnego uznawania i współistnienia świeckich i religijnych instytucji". Stąd np. krzyże mogą być obecne we włoskich szkołach i salach sądowych.

MiWi/lifesitenews.com
Za: http://www.fronda.pl/news/czytaj/wlochy_prawo_panstwowe_nad_prawem_europ...

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Włosi są szybsi!I

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Trybunał Konstyucyjny Włoch lepiej pracuje niż jego odpowiednik w priwislańskim euroregionie.
Ile to już czasu minęło od złożenia przez Pana Posła A. Macierewicza wniosku - skargi na traktat z Lizbony
a werdyktu ja nie było tak i nie ma!
Czy w ogóle będzie?
Piotr Korzeniowski

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.