Skip to main content

Ks. Jan Umiński - niezłomny duchowny

portret użytkownika Józef Wieczorek
Ks. Jan Umiński

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poleca tekst o niezłomnym duchownym Ks. Jan Umiński

Ks. Jan Umiński był wielkim Polakiem, patriotą, niezłomnym w dążeniu do niepodległości i wolności Polski. ....
Ks. Jan Umiński święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1955 roku z rąk bpa Michała Klepacza, a swoją pierwszą Mszę Świętą odprawił w kościele św. Aleksandra w rodzinnych Suwałkach 26 czerwca 1955 roku. Całe kapłańskie życie pracował w diecezji łódzkiej – jako wikariusz i opiekun ministrantów w Konstantynowie, a następnie wikariusz, a potem proboszcz w parafii Czarnocin i ostatnio do emerytury jako proboszcz w Sulejowie. Pod koniec życia był emerytem – rezydentem na terenie parafii sulejowskiej.

Najbardziej aktywną działalność duszpasterską i patriotyczną prowadził w latach osiemdziesiątych. W tym czasie został kapelanem honorowym 25 pp. AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, współpracował z Solidarnością – był duszpasterzem harcerzy, górników, rolników, strażaków. Wygłaszał homilie i prowadził rekolekcje w całym kraju...Był inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Floriana w Sulejowie, a w kościele jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim częstym kaznodzieją. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez MO ...Zmarł na zawał serca w Piotrkowie Trybunalskim 20 czerwca 1990 roku. Pogrzeb rozpoczął się 23 czerwca w Sulejowie z udziałem parafian, dostojników Kurii Biskupiej i księży z całej diecezji. Następnie w kościele jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim homilię pogrzebową wygłosił ks. Stanisław Małkowski...

Przyjmując motto: „Nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem”, bronił wolności i godności, której naród Polski siłą pozbawiono. Nie dla zasług ani sławy to czynił lecz dla ojczyzny i ludzi, dla których narażał swoje zdrowie i życie, za co był represjonowany i szykanowany. Był kapelanem piotrkowskiej „Solidarności” oraz kapelanem 25pp Armii Krajowej.

Józef Wieczorek

1 grudnia 2009

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak

Dziękuję...

portret użytkownika witold k

za ten Art. Ksiądz Jan Umiński to nasz bohater. To z Księdzem Janem byłem na Żoliborzu po porwaniu księdza Jerzego. To ks. Jan na piotrkowskich mszach za Ojczyznę dodawał otuchy. Byłem na pogrzebie ks. Jana w Suwałkach. Ciągłe wybieram się na Jego grób. Może ktoś ma zdjęcie księdza...

A motto:

Quote:

„Nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem”,

przerobiłem na łacinę i podpisywałem nim różne dokumenty, do dziś słowa - z Listu do Koryntian "Non es ego servus sed filius" zmienione na drugą osobę "Ego" są moją wizytówką dosłownie i w przenośni... Chciałbym je mieć na swoim grobie.

witold k

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.