Skip to main content

Rzecz o Rzeczpospolitej od Krzyża, Panience Najświętszej, Białym Ojcu

portret użytkownika witold k
meczennicy.jpg

Dane mi było:

po raz drugi (po 26 latach) przytulić się do „Błogosławionej Winy”, do wierności Matce Bożej ponad wszystko (Mikołaj Sapieha), w tym uratowanie katolickiej Ojczyzny (korony). Upadek kodeńskiej linii Sapiehów. Męczeństwo dla „Białego Ojca".

Odzyskać – pozyskać na nowo - Relikwiarz Męczenników Pratulińskich. Odwiedzić, kolejny raz, jedyną na świecie parafię katolicką neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.

Rozszerzyć swoje wiadomości, jak powstał Kodeń, dzięki oryginalnemu przekazowi pani przewodnik i ojcom Oblatom - jaki udział w tym mieli: Jan z Sapiehów, który zabłądził w lesie , jak do chwały biznesowej i religijnej podnieśli; odkrywca i następcy Jana, Paweł, Mikołaj, Jan Fryderyk z Sapiehów, Elżbieta z Branickich Sapieżyna (późniejsze sanktuarium Kodeń).

Zobaczyć, jak bardzo opłaciła się Rzeczypospolitej wierność Mikołaja Sapiehy do Najświętszej Panienki.

Rozeznać, odróżnić wierność od ambicji. Zobaczyć koszta elit i prostego ludu - konsekwencji przerośniętych ambicji rosyjskiego caratu (moskiewskiej Cerkwii) u nas, współczesnych XX w, rosyjskiego komunizmu.

W nowym świetle, w nowym czasie zobaczyć Kostomłoty, Pratulin. Zrozumieć wierność "Białemu Ojcu" (papieżowi), uprzedzenie, "głupotę", nałogi Pana z Pratulina.

Męczeństwo chłopów z Pratulina przeżyć, posłuchać rysu historycznego, politycznego tamtego czasu i jego konsekwencji, poznać współczesne cuda za wstawiennictwem Męczenników podlaskich.

PS. Dziękuję grupie osób nie w pełni sprawnych ruchowo z parafii Miłosierdzia Bożego w PT - organizatorom pielgrzymki i jej wszystkim uczestnikom.

Koleżeństwo z KSE proszę o kolejne spotkanie w Kodniu - pamiętają tutaj śp. Romana Matwiejuka i zapraszają nas.

witold k

28 maja 2023

5
Ocena: 5 (9 głosów)
Twoja ocena: Brak