Skip to main content
portret użytkownika Z sieci

Od wczoraj trwają dywagacje różnych analityków na temat politycznych konsekwencji wczorajszego nocnego głosowania nad ustawą o traktowaniu zwierząt. Wiadomo, że Jarosław Kaczyński wprowadził dyscyplinę głosowania „za” i że posłowie PiS, którzy ją złamali, zostali zawieszeni w prawach członkowskich. Na razie klubu – a nie partii. Nie wsparli tego głosowania także „sprzymierzeńcy” PiSu – ci „od Gowina” i „ci od Ziobry”. Różni zdenerwowani aktywiści PiSu „nie wykluczają rozpadu koalicji.” Tymczasem pierwsze pytanie w tej kwestii brzmi: czy głosowanie w sprawie stosunku do zwierząt domowych i hodowlanych było objęte umowami koalicyjnymi? Jeśli nie – to nie ma powodu do rozpadu koalicji.

Niektórzy analitycy wieszczą przyśpieszone wybory. Nie sądzę, by mieli rację. Dla uchwały Sejmu o skróceniu kadencji potrzebna jest kwalifikowana większość głosów. Są dwa inne sposoby: Można oczywiście „odrzucić” budżet lub zgłosić wniosek o wotum zaufania dla rządu i go nie poprzeć, ale takie zabiegi mają bardzo silny negatywny efekt wizerunkowy – ze skutkami dla wyniku najbliższych wyborów.

Analitycy wskazują, że „sprzymierzeńcy” nie mają wyboru i skończy się to dla nich zniknięciem w następnej kadencji zniknięciem z Sejmu. To nie do końca prawda. Owszem zniknęliby, gdyby nie mieli alternatywy wobec udziału w głosowaniach na listach PiSu. Kiedyś nie mieli. Dziś mają. Dziś prezesem PSLu nie jest ani Waldemar Pawlak, ani żaden z jego „chłopomańskich” następców. Władysław Kosiniak-Kamysz, to człowiek innego formatu. On nie tylko wie, że czas „chłopskiego PSL” zbliża się do końca, ale gotów jest podjąć działania, jakie wiele lat temu skonkludowały chłopskie partie Zachodu, przekształcając się w chadecję. To może być „oczywisty” partner dla Gowina i Ziobry. A zatem: przewiduję: wysokie pieniężne kary dla członków PiS, którzy złamali dyscyplinę oraz wznowienie pozytywnych rozmów z koalicjantami, którzy przecież tej dyscyplinie nie podlegali, a mieli inne zdanie, a być może także jakieś zobowiązania wobec swoich wyborców.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

19 września 2020

4.5
Ocena: 4.5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak