Maciej Rybiński (ur. 5 marca 1945 roku w Warszawie - zm. 22 października 2009) – polski dziennikarz, publicysta, felietonista, komentator polityczny, ekonomiczny i społeczny, satyryk, scenarzysta, pisarz.
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w zawodzie debiutował jako dziennikarz sportowy. Później został felietonistą tygodnika studenckiego "itd.". Był jednym ze scenarzystów serialu "Alternatywy 4", jest także współautorem wielu kryminałów. Występuje w Kabarecie pod Egidą.
13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, został aresztowany a władze PRL obłożyły go zakazem wykonywania zawodu po tym jak nie przeszedł "pozytywnej weryfikacji". Od września 1982 roku przebywał na emigracji: w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. W czasach emigracji był współpracownikiem niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA, pracownikiem BBC World Service w Londynie, potem korespondentem BBC w Bonn i Brukseli. Maciej Rybiński pisał dla wielu pism emigracyjnych, m. in. "Kultury" paryskiej, "Kontaktu", "Dziennika Polskiego" i "Dziennika Żołnierza", "Orła Białego", "Poglądu".
W 1989 roku rozpoczął współpracę z "Rzeczpospolitą". Do Polski wrócił w listopadzie 1998. W 2002 roku został laureatem Nagrody Kisiela (nagrodę przyznano mu za to, że "pisze, bo myśli"). Jego felietony można przeczytać w tygodniku "Wprost" oraz Dzienniku .
W roku 1997 redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Adam Michnik oskarżył Rybińskiego o plagiat artykułu z "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Plagiatem miał być jego tekst pt. "Biznes wraca na Zachód" zamieszczony 3 maja 1997 w "Rzeczpospolitej". [1], [2] Odpowiedzią Rybińskiego na ten zarzut był tekst "Ja znany plagiator" [3] w którym zwrócił uwagę na szereg nieścisłości w informacjach podawanych przez red. Adama Michnika i dziennikarza Gazety Wyborczej Pawła Wrońskiego.
18 listopada 2005 roku był uczestnikiem II Festiwalu Kryminału. Uczestniczył w Warszawie w dyskusji Zabili go i... – o akcji i sensacji w polskiej fikcji.
1 kwietnia 2006 roku opuścił "Rzeczpospolitą" i przeszedł do dziennika "Fakt".
Od 18 kwietnia 2006 w każdą środę i sobotę Dziennik publikuje jego felietony w cyklu "Żywa torpeda". Od ??? w tygodniku Wprost cykl felietonow "Ryba po polsku". Od września 2006 ma 3-minutowy felieton radiowy w Programie I Polskiego Radia w czwartki o 8.50 który drukuje Gazeta Polska. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W 2008 roku został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia KoLiber.